Staří, blbí? Vážná slova o Česku: Jde o EU a euro

11.12.2019 9:36

Ekonomka Hana Lipovská se na svém facebookovém profilu vyjádřila k problematice eura. A na pomoc si vzala Cimrmanův dramatický kšaft České nebe.

Staří, blbí? Vážná slova o Česku: Jde o EU a euro
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto
reklama

„Radecký: Útěk může být součástí strategie. Pro vojáka je největší hanebnost de...? Sv. Václav: Degradace. Radecký: To taky. Ale mnohem horší je de...? Komenský: Debilita? Radecký: To taky. Ale ještě horší je... Havlíček: Demokracie. Radecký: To je taky pěkný svinstvo, samozřejmě!“ cituje Lipovská z divadelní hry. 

Anketa

Jak reagovat na střelbu v nemocnici v Ostravě?

hlasovalo: 15375 lidí

Reaguje tak na článek Hospodářských novin, který se týkal eura a nesl název Odpor k euru je součást antibruselské mytologie. Jádro komentáře podle ní spočívá v pasáži: „Ze všech průzkumů také vyplývá, že korunu podporují ti, kteří se dají nejlépe ovlivnit − tedy starší a méně vzdělaná část populace. A nechat je tvořit budoucnost pro všechny, v zájmu zachování politické kariéry jednotlivců, je přinejmenším bláhové.“

„Prezident Reagan ve svém životopise ‚Americký život‘ vzpomínal, jak mu, coby guvernérovi, napochodovala do kanceláře tlupa mladíků, která s ním po revolucionářsku povýšeně jednala. Mimo jiné mu vysvětlili, že jim jako stařec stěží může rozumět, protože oni na rozdíl od něj vyrostli v éře dobývání vesmíru a televize. Reagan lakonicky odpověděl: ‚Máte pravdu. Za našeho mládí nic z toho nebylo. Moje generace to musela pro tu vaši vynalézt.‘ Povýšenecká pasáž z komentáře ty kalifornské klacky čímsi připomíná,“ poznamenala Lipovská. 

Podle jejích slov byla to totiž shodou náhod právě ta „starší část“ populace, kdo před třiceti lety (tehdy jim bylo ovšem dejme tomu 35 a výš) zajistil přechod od socialismu k trhu a od socialismu ke svobodě, kterou někteří (= zdaleka ne všichni) dnešní mladí, perspektivní a vzdělaní snaživě oktrojují. A byli to naopak někteří mladí, perspektivní, vzdělaní, kdo ve své naivitě a nesvatém nadšení pomohli v minulosti leckterým státům upadnout do totality. Popsal to ostatně čerstvý znovuobčan České republiky Milan Kundera v Žertu,“ sdělila. 

„Máme dnes v naší zemi zhruba 8,3 milionů voličů, z toho asi 2,9 milionů penzistů. Voleb do Sněmovny se v roce 2017 zúčastnilo přibližně 5 milionů voličů. Řekneme tedy, že 2,9 milionu ‚starší části populace‘ podpoří korunu, zatímco 2,1 milionů ostatních bude pro euro. Podle komentáře se bude jednat o ‚bláhové ponechání starší části populace, aby tvořila budoucnost pro všechny‘. Dříve se stejný systém nazýval jednoduše – demokracie. Asi se však dnes v Cimrmanově Českém nebi smějeme jiným replikám,“ uzavřela.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brutální cenzura v ČT! Jan Kraus, jak ho neznáte: Špinavé zákulisí

8:44 Brutální cenzura v ČT! Jan Kraus, jak ho neznáte: Špinavé zákulisí

VZPOMÍNKY A PERLY Pět let jsem měl v České televizi opravdu svobodu, mohl jsem to dělat, jak jsem ch…