Starosta Blanska: K vyrovnání s minulostí bohužel až na výjimky nedošlo

29. 8. 2013 17:20

Starosta Lubomír Toufar (ČSSD) je jedním z kandidátů sociální demokracie pro předčasné volby. Jaký očekává pro stranu volební výsledek a do jaké míry se obává štěpení strany, o kterém se nyní spekuluje? Jako starosta se dlouhodobě snaží prosadit zákaz hazardu ve městě, podaří se podle něj nyní vyhlášku schválit a jak velkým problémem je ve městě kriminalita? S tím, ale i se svými vzpomínkami na srpen 1968, se svěřil našim stránkám.

Starosta Blanska: K vyrovnání s minulostí bohužel až na výjimky nedošlo
Foto: Redakce
Popisek: Ing.Lubomír Toufar (ČSSD)
reklama

Vy osobně věříte, že se stane ČSSD po volbách vedoucí vládnoucí stranou, což naznačují i mnohé průzkumy. Na druhou stranu zaznamenala v průzkumech v poslední době pokles. Domníváte se, že se podaří sociální demokracii získat ve volbách více než 30%, což by ji mimo jiné velmi usnadnilo povolební vyjednávání?

Já věřím, že ČSSD ve volbách uspěje a získá více než 30 % hlasů, což vytvoří dobrou pozici pro povolební vyjednávání. Pokud si to sami nepokazíme, odvažuji se hovořit o jistotě dosažení tohoto výsledku.

I v souvislosti s povolebním vyjednáváním, ale také vlivem povolebního vystupování prezidenta, se však někteří obávají možného štěpení strany. Souhlasíte? Podle slov M. Kalouska chce dokonce Zeman síly ČSSD využít ke změně systému. Jak se k jeho výroku stavíte?

S výrokem pana Kalouska nesouhlasím, je to jeho demagogická předvolební rétorika. Rozštěpení naší strany hrozí, ale věřím tomu, že je to většině předních politiků ČSSD zřejmé, a tuto situaci nedopustí. Ani nevěřím, že ČSSD poslouží prezidentovi republiky ke změně systému. ČSSD je suverénní, svéprávná a státotvorná strana.

Město usiluje o úplné vymýcení hazardu z Blanska. Vy osobně tuto myšlenku podporujete již dlouhodobě. Domníváte se, že dojde nyní k jeho zákazu a od kdy by mohl začít v Blansku platit?

Já jsem pro úplné vymýcení hazardu z Blanska a předpokládám, že k tomu dojde změnou obecně závazné vyhlášky, která bude projednána v radě města 3.9. t.r. a následně v zastupitelstvu města 17.9.2013.

Je kriminalita ve městě velkým problém? Jak se s ním, potažmo s dalšími sociálně patologickými jevy, vypořádat? 

Kriminalita v našem městě podle mého názoru není velký problém, o čemž svědčí různé průzkumy a statistiky. Problémem jsou spíše bezdomovci, a já věřím, že se tato záležitost bude řešit z centrální úrovně, jak to bylo nedávno projednáno na vládní úrovni, samozřejmě ve spolupráci se samosprávami. Za současné situace, kterou obce nezpůsobily, nejsou sami schopny tíživou situaci řešit .

Podle blanenského deníku by někteří obyvatelé Blanska uvítali pomník obětem komunismu. Radnice jejich návrh nevylučuje. Ale momentálně nic nechystá. Jste vy osobně zastáncem pomníku? A především, jak vzpomínáte na rok 1968 a především srpnovou okupaci?

Já nemám nic proti pomníku, ale že bych byl jeho zastáncem, také není pravda. Jsem přesvědčen, že k vyrovnání s minulostí bohužel až na výjimky nedošlo. Vždyť dodnes nedošlo ze značné části k vypořádání ukradeného zemědělského majetku v padesátých létech, a jsme 23 roků po revoluci.  Na druhé straně byli bezprecedentně odškodněni vkladatelé do kampeliček, kteří vědomě s vidinou značného zisku za velkého rizika do nich vložili své peníze. Můj názor je ten, že se měly prokazatelné skutky postihující konkrétní občany v době nesvobody spravedlivě řešit a teprve potom stavět pomníky. 

A jak vzpomínám na rok 1968 a srpnovou okupaci? Tehdy mi bylo 14 let, čili jsem se o politiku nezajímal, akorát si vzpomínám na hodnocení situace z úst svého otce a strýce, kteří věděli, o co jde, a dokonce můj strýc doporučil svému tehdy 19-letému synovi, v té době na rekreaci v tehdejší Jugoslávii, pokud chce, aby zůstal v emigraci. 

Starostou jste první volební období, jak se za dobu Vašeho starostování proměnil chod úřadu? A budete chtít také příští rok mandát obhájit?

Jsem přesvědčen, že úřad funguje dobře, panuje zde dobrá tvůrčí atmosféra, a že se podařilo kus dobré práce udělat. Jsem přesvědčen, že koaliční spolupráce byla velmi dobrá a rovněž s opozicí byl zájem věci řešit a argumentačně vysvětlit. Svědčí o tom to, že rozpočty města byly schváleny vždy všemi přítomnými zastupiteli. Samozřejmě jsme byli nuceni dobře hospodařit a tzv. obracet každou korunu, protože celé období mého starostování pokračovala krize. Obhajovat mandát pravděpodobně nebudu, protože kandiduji v říjnových mimořádných volbách a předpokládám, že uspěji. V případě úspěchu v těchto volbách naopak zvažuji rezignaci na funkci starosty ke konci tohoto roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Kateřina Synková
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

12:45 Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

Moderátorka Terezie Tománková přivítala v nedělní Partii televize Prima ministryni financí Alenu Sch…