Poslední dubnový víkend se v Brně konala ideová konference ODS, kde vedení mimo jiné jednalo se starosty. Mnozí starostové ODS se jasně vyjádřili pro změnu zákona o veřejných zakázkách či proti rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu na města a obce. Souhlasíte? A jak byste celkově závěry konference hodnotil?
Konference jsem se kvůli jiným úkolům nemohl zúčastnit, nicméně její závěry sleduji a souhlasím s nimi. Ani současný zákon o veřejných zakázkách, ani návrh na změny pravomocí NKÚ nejsou pro místní samosprávy přínosem a komplikují jejich rozvoj a práci zastupitelstev. Důležitým poznatkem z konference je skutečnost, že vláda začala s místními samosprávami věcně komunikovat.
ODS je podle předsedy Nečase jedinou skutečnou stranou starostů a přislíbil všem regionálním politikům podporu vedení ODS. Co vy osobně od takové podpory očekáváte?
Je pravdou, že ODS má mnoho dlouholetých starostů. Co nás tíží, jsou neustálé změny organizace veřejné správy a platné legislativy. Podpora vedení ODS by mohla zejména v rámci práce vlády spočívat v minimalizaci těchto změn pouze na změny nutné a logické. Každý starosta má celou řadu vlastních problémů se zabezpečením místního pořádku či financí nutných k údržbě a rozvoji obce, což občany zajímá nejvíce. Sledování legislativních změn a jejich dopadů však odčerpává místní správě množství sil, které by mohla věnovat právě svým občanům.
Někteří starostové se i přesto obávají příští rok pod značkou ODS kandidovat. Domnívají se, že by jim členství v ODS mohlo spíše uškodit, než pomoci jako v minulosti. Sdílíte s nimi tento pocit? Přeci jen i v Pelhřimově získala ODS v posledních volbách přes 30% hlasů. A co by podle Vás měla strana dělat, aby neztrácela své příznivce?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková