Starosta Přibyslavi: Nedomnívám se, že by ODS výrazně přispěla živnostníkům

22.06.2013 19:00

Podle starosty Jana Štefáčka (BPP), který má zkušenost ze školství, celá vzdělávací soustava rezignovala na náročnost. Upozorňuje ale i na další problémy, jež situaci ve školství zhoršují. Svou politickou kariéru posléze obětoval ODS. Nyní však již ve straně není a je rád. Co jej k tomu vedlo a jak vnímá současnu kauzu, která je spojována především s ODS? Samotné město stále řeší situaci kolem získání dotace určené na vyřešení problémů s odváděním vody ze záplavových oblastí. I na to, jak se situace vyvíjí se ptali PL.

Starosta Přibyslavi: Nedomnívám se, že by ODS výrazně přispěla živnostníkům
Foto: Redakce
Popisek: Jiří Běhounek (ČSSD)

Jak vnímáte nejrozsáhlejší policejní akci v nejvyšších politických patrech v moderních dějinách naší země, jež zapříčinila pád vlády? Preferoval byste nyní předčasné volby anebo se domníváte, že by měla koalice dostat možnost pokračovat ve vládě?

Akce je na místě, měla by pokračovat a hlavně by neměla vyšumět. Jednoznačně nové volby.

Než jste se stal starostou, působil jste jako učitel, později jako ředitel. Jaký je Váš názor na současný stav našeho školství? Mám na mysli především nedořešenou koncepci regionálního školství, neexistenci vysokoškolského zákona a soustavný propad znalostí žáků a studentů?

Celá vzdělávací soustava rezignovala na náročnost, na vzdělání jako takové. Dříve a ještě několik let po roce 1989 se dala úroveň vzdělání kontrolovat přímo ve školách. Dělali to ředitelé i sami učitelé, byly alespoň nějaké měřitelné dokumenty, např. osnovy. Dnes je vše příliš rozvolněné, příliš demokratické. V rozsáhlých vzdělávacích programech se o všem možném píše, ale málo z toho se pak odpracuje. Učitelé nejsou náležitě vysokými školami připraveni. Bohužel lze získat kvalifikaci na některých VŠ i za „zkrácený čas“. K výkonu funkce ředitele stačí 4 roky praxe. Z vlastní zkušenosti vím, že je to velmi málo. K vysokoškolskému zákonu se nechci vyjadřovat.

Pokud se zaměříme na Přibyslav, co je vaší prioritou do konce volebního období? A budete chtít příští rok obhájit váš mandát?

Rekonstrukce a dostavba Základní školy Přibyslav a některé místní komunikace. Zatím úplně nevylučuji kandidaturu do zastupitelstva města, o funkci starosty již neuvažuji.

Jak se vyvíjí situace kolem dotace určené na vyřešení problémů s odváděním vody z některých místních částí, kde dochází k lokálním záplavám? A projevili se zde tak i nedávné povodně?

Tento problém jsme v minulosti řešili z vlastního rozpočtu, řešíme i nyní. Kde je možné sehnat dotace, tak jich využíváme. Přibyslavi se povodně vyhnuly.

Jak byste celkově hodnotil úspěšnost města v čerpání dotací? A jste jejich příznivcem nebo se domníváte, že vytváří akorát prostor pro korupci?

Když pohlédnu na všechny investice od roku 1990, tak jsme byli úspěšní. Jsem příznivec transparentních dotací, kde rozhodují projekty, ne protekce. V tomto směru mohu jen chválit ROP Jihovýchod, kde jsme byli opakovaně úspěšní. Získali jsme dotace i z jiných operačních programů. S korupcí jsem se při získávání dotací nesetkal.

Podle místostarosty je ve městě nízká nezaměstnanost, a to především díky vysokému množství živnostníků. Odsoudil tak výrok stínového ministra financí o parazitech. Souhlasíte? V minulosti jste byl také členem ODS. Jak byste nyní hodnotil její přístup k živnostníkům, domníváte se, že jim svými opatřeními pomohla?

Nedomnívám se, že by právě ODS sama nějak výrazně přispěla živnostníkům.

Proč jste se tehdy rozhodl stranu opustit, a jste při současné politice strany rád?

Odešel jsem sám a dobrovolně, protože se místní organizace ODS stala pro mě přítěží. Obětoval jsem svoji politickou kariéru (v roce 2006 jsem byl již krajským zastupitelem) pro město Přibyslav. Nyní s odstupem prohlašuji, že jsem udělal dobře. Město se úspěšně rozvíjí a to je program můj, naší nezávislé kandidátky a dvou dlouhodobě spolupracujících politických stran. ODS mezi ně bohužel nepatří. Opustil jsem politickou stranu, když byla na výsluní. K její nynější krizi se nechci vyjadřovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…