Starosta Slavkova: I za cenu určité formy diktátu jsem pro setrvání v EU

08.12.2015 11:52

Vzhledem k zadluženosti města jsou nedílnou součástí hospodaření radnice dotace. Jaký vliv bude mít ale dluh na rozvoj Slavkova v příštích letech? A co nového plánuje v následujícím roce? Nejen na to jsme se zeptali Michala Boudného (ČSSD). Během rozhovoru nám také prozradil, co pro něj bylo v prvním roce nejtěžší, ale i to, proč se dosud nezačalo se stavbou plánovaného obchodního centra. Neopomněli jsme ani téma uprchlické krize, která z krajů v Česku postihla nejvíce právě ten Jihomoravský.

Starosta Slavkova: I za cenu určité formy diktátu jsem pro setrvání v EU
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Slavkova Michal Boudný (ČSSD)

Pane starosto, jak byste v krátkosti hodnotil svůj první rok ve funkci? Co konkrétně se vám podařilo prosadit ze svých priorit?

První rok ve funkci jsem si především musel zvyknout na složitou státní správu a dlouhé procesy snad úplně na vše. Momentálně dotahujeme projekty a jejich realizace z minulého období včetně problémů s pokutami za nedodržení rozpočtové kázně projektů se spoluúčastí státu či EU.

Na co nového se mohou těšit občané Slavkova v příštím roce? Čekají město nějaké větší investiční akce?

Čeká nás rekonstrukce Palackého náměstí, které je centrem města, a to především v souvislosti s oslavou 600 let města. Dále cyklostezka do Hodějic a opravy komunikací. Ty jsou ale přímo vázány na rozpočet.

S investicemi je úzce spjat rozpočet. Máte jej již schválen? A prozradíte nám, jaký bude?

Schvalovat se bude 14. 12. 2015 na posledním řádném ZM v tomto roce a bude vyrovnaný a velice střízlivý, jelikož nemůžeme predikovat příjmy města do konce roku.

Hospodaření města zatěžuje splácení úvěru na stavbu nového oddělení školky Zvídálek a nově i úvěr na koupi nemovitosti společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov. Jaký vliv to má na hospodaření radnice a potažmo i na rozvoj města?

Roste nám dluhová služba, která činí cca 15 milionů ročně. Jsme tedy omezeni ve výdajích na investice. Kvůli tomu jsme refinancovali úvěry, které refinancovat šlo, a přineslo to jistou úsporu. Dnes jsou peníze daleko levnější než například před pěti lety.

Jak to vypadá s vaším záměrem navýšit počet strážníků ve městě? A je bezpečnost velkým problémem?

Problém je ve vandalismu. Dnešní mládež je poněkud odlišnější než moje generace. Využíváme dotace ÚP na asistenty prevence kriminality a investici bude směřovat do kamer. Na další strážníky MP zatím prostředky nejsou.

Nejvíce postiženým krajem v souvislosti s uprchlickou krizí je Jihomoravský kraj. Pociťuje nějaké napětí mezi občany?

Napětí se šíří na sociálních sítích, a to dost nevybíravě. Mezi občany to tak vášnivé není i z toho důvodu, že se migranti naší hranici spíše vyhnou a cestu na Západ volí především přes Rakousko.

Jsou podle vás obavy o naši budoucnost namístě? Hrozí podle vás třetí světová válka?

Toto je podle mě dotaz na erudovaného politologa, nikoli na mě…

Když jsme spolu hovořili naposledy, bylo podle vašich slov k zahájení stavby obchodního centra velmi blízko. Do dnešního dne se ale stavět nezačalo. Proč? A kdy se tak stane?

Zatím se do země skutečně nekoplo, protože v souvislosti s nálezem středověkého židovského pohřebiště musel být projekt posunut blíže centru a následné nové řízení vyvolalo nesouhlas jednoho majitele sousední nemovitosti. Po připomínce Ministerstva dopravy čekáme ještě stanovisko kraje. Věřím, že s prvními sněženkami se objeví na jaře i technika.

Vůbec poprvé několik obcí na Slavkovsku žádalo o dotace z programu Evropa pro občany přímo v Bruselu, a nikoli prostřednictvím tuzemských operačních programů. Žádná z vesnic ale neuspěla. Podařilo se to jen Slavkovu. Co podle vás stojí za tímto úspěchem? A jak významným zdrojem příjmů jsou pro vás dotace celkově?

Nemohu posuzovat neúspěch okolních obcí, ale Slavkov u Brna zkrátka uspěl. Dotace jsou nedílnou součástí hospodaření města, ale jak jsem již uvedl na začátku, je třeba je neustále hlídat a kontrolovat. Jsou rovněž i potenciálním zdrojem problémů.

Již jsme zmínili migrační krizi. Na závěr se tak zeptám na váš názor na naše setrvání v EU, o němž se v důsledku aktuálního dění také hodně hovoří?

Jsme nedílnou součástí Evropy a jsem pro setrvání, byť za cenu určité formy diktátu. Kritici již zapomínají, co to jsou celnice, spousty druhů měny a kolik akcí by díky dotačním programům z Unie nikdy v ČR nebylo uskutečněno.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…