Starosta Tovačova: Režisér kauzy Nagyová překročil všechny možné etické hranice

06.06.2015 14:02 | Zprávy

Systém přerozdělování dotací je naprosto zcestný, říká pro ParlamentníListy.cz Leon Bouchal (ODS), a to i přesto, že město uspělo se všemi svými žádostmi. Kriticky se ale opřel i do elektronické evidence tržeb či do soudního procesu s Janou Nagyovou. Nepatrně v čase jsme se vrátili i k 26. kongresu ODS. A nejen to….

Starosta Tovačova: Režisér kauzy Nagyová překročil všechny možné etické hranice
Foto: Redakce
Popisek: starosta Tovačova Mgr. Leon Bouchal (ODS)

Pane starosto, v uplynulém roce se Vám podařilo úspěšně obhájit Váš mandát. Jaká důležitá rozhodnutí jsou nyní před Vámi?

Důležitých rozhodnutí čeká každého starostu spousta. Totéž platí i v mém případě v Tovačově. V současné době pracujeme na nové strategii rozvoje našeho města. Ta bude patřit k základním rozvojovým normám v našem městě v několika následujících letech. Schválit bychom ji měli do konce tohoto roku.

Radnice je úspěšná v čerpání dotací. V uplynulých dvou letech jste z patnácti žádostí o dotace byli 100% úspěšní. Jaký je Váš recept nejen na úspěšné čerpání dotací, ale i splnění dotačních programů?

Myslím si, že žádný recept neexistuje. Za úspěchem v této oblasti stojí spousta hodin práce a schopný tým spolupracovníkům. A někdy také štěstí. Pravidla v dotačních výzvách se často mění a nejsou vždy zcela objektivní. I přes naše úspěchy v získávání dotací stále platí, že nejsem jejich příznivcem. Stále si myslím, že by bylo pro všechny starosty daleko efektivnější získat peníze přímo například prostřednictvím sdílených daní. Každý z nás moc dobře ví, kde je třeba finanční prostředky investovat. Dotace jsou pro nás drahé peníze a živí se na nich spousta různých firem. Mnoho peněz se tak ze systému zbytečně vytrácí. Nás stojí příprava projektových žádostí spoustu času, peněz a energie a efekt bývá velmi často nulový. Získáním dotace teprve nasedáte na kolotoč. A pak se dlouho točíte. Následuje vlastní realizace akce s celou řadou kontrol a průběžných hlášení. Po této etapě stále nejste u konce. Kolotoč se točí dál. Běží období udržitelnosti projektu (u evropských dotací je pětileté). Opět s množstvím monitorovacích hlášení, kontrol a zápisů. Teprve pak se kolotoč zastaví a vy můžete vysednout a počkat, až se vám konečně přestane točit i hlava. Je to normální? Není. Tento systém nás nutí přizpůsobovat se výzvám dotačních programů a nejen potřebám našich měst a obcí. Navíc často riskujete, že na něco někde zapomenete a „chytrý“ kontrolní orgán si zjištěnou chybu náramně užije. A to často i s následným citelným finančním postihem pro obec, která se dopustila zločinu tím, že požádala o dotaci, vše řádně realizovala, ale světe div se, v některém hlášení zapomněla na čárku v textu. Celý tento systém považuji od samého začátku za naprosto zcestný. Zrušme dotační programy a dejme peníze obcím přímo. Ušetříme spoustu peněz, času a energie.

Nabízí se také otázka, v jaké finanční kondici je vlastně radnice?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

kraj Olomoucký , ODS , Bouchal , Tovačov

autor: Kateřina Synková

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce

Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…