Starosta Trutnova: Nepředbíhejme! Již jednou ODS podle průzkumů 10% měla

11.03.2013 11:11 | Zprávy

Podle starosty Trutnova Ivana Adamce (ODS) se už za první republiky nepodařilo oddělit církve od státu a i tehdy nenašli zákonodárci správné řešení. Negativně vnímá ale i ústavní žalobu 28 senátorů na nyní již exprezidenta Klause, kterého si cení za jeho hájení zájmů ČR. Jak ale hodnotí výroky Klause na adresu jeho předchůdce, který měl k Trutnovu blízko? Jak pokračuje dopravní napojení města na Polsko a co stojí za úspěchem radnice, které se opakovaně podařilo sestavit přebytkový rozpočet? Nejen na to se ptali PL.

Starosta Trutnova: Nepředbíhejme! Již jednou ODS podle průzkumů 10% měla
Foto: archiv starosty
Popisek: Starosta Trutnova a poslanec za ODS Ivan Adamec

 

Již delší dobu rozděluje veřejnost vyrovnání s církvemi, které bylo schváleno současnou vládou. Jak se k tzv. církevním restitucím stavíte vy osobně? A jak vnímáte krok, v rámci kterého nedávno vláda podepsala v rámci zákona smlouvy s církvemi, a to i přesto, že ještě ÚS nerozhodl ohledně stížností, které byly proti zákonu vzneseny? Nemyslíte si, že si přinejmenším zákon zasloužil větší debatu mezi vládou -  opozicí a občany?

Mě osobně chybí v České republice na toto téma hlavně větší debata. Nikdo si nedal práci s vysvětlením problematiky veřejnosti. Už za první republiky se nepodařilo oddělit církve od státu a i tehdy nenašli zákonodárci správné řešení. Kvůli tomu se v současnosti otázka restitucí různě překrucuje, politicky zneužívá a interpretuje se tak, jak se komu hodí. Já bych to celé postavil jinak. Mají nebo nemají být církve vlastně nezávislé na státu? Vnímá to u nás veřejnost jako důležitý krok? Málokdo ví, že církve jsou placeny ze státního rozpočtu a přitom církví neustále přibývá. Zůstává jen otázka, jestli chceme finančně církev od státu oddělit. Co se týká stížnosti k ÚS, tak to neznamená, že schválený zákon neprošel řádným zákonodárným procesem. Není tedy důvod nepodepsat.

Pokud se pozastavíme u žalob, jak vnímáte ústavní žalobu 28 senátorů na prezidenta?

Vnímám to velmi negativně a účelově. Pokud se nad tím zamyslím, tak vidím kromě vyvolené „popularity“ v zahraničí i velké nebezpečí podobné žaloby pro příští prezidenty. Přímá volba samozřejmě dává větší mandát a de facto i větší “moc“. Část Senátu tímto krokem i jednoduše naznačuje, aby si noví prezidenti moc nevyskakovali.  Každá další žaloba ani nemusí mít reálný důvod, bohužel.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Katka Synková

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …