Starosta Znojma: ČSSD není na rozdíl od SPOZ stranou přátel a přátel jejich přátel

02.08.2013 16:26 | Zprávy

Podle starosty Vlastimila Gabrhela (ČSSD) by o složení vlády měli rozhodovat občané a ne jeden občan, byť prezident. Jaký dopad ale bude mít podle něj Rusnokova vláda na preference sociální demokracie a v čem je podle jeho slov zásadní rozdíl mezi SPOZ a ČSSD? Jako starostovi se mu úspěšně daří snižovat dluh města a nedávno také radnice představila nový územní plán. Jaké jsou jeho hlavní vize? Do čeho bude město investovat a co zde nejvíce chybí? Nejen na to odpovídal pro PL.

Starosta Znojma: ČSSD není na rozdíl od SPOZ stranou přátel a přátel jejich přátel
Foto: archiv VG
Popisek: Vlastimil Gabrhel (ČSSD), starosta Znojma

Pane starosto, rozpuštění sněmovny a předčasné volby ČSSD ve sněmovně neprosadila. Již také avizovala, že by mohla svůj pokus v září zopakovat. Podporujete vy osobně postup ČSSD při řešení vládní krize, nebo byste preferoval spíše podporu Rusnokovy vlády? 

Já si myslím, že by o složení vlády měli rozhodovat občané a ne jeden občan. Byť prezident. Takže určitě podporuji snahu našeho vedení o předčasné volby. Ať občané sami posoudí, zda by se měla k vládě dostat pravice a zda by se mělo pokračovat v nesmyslném rozhazování peněz jako v případě projektu sKaret. Podle mne pravicová vláda ani občanům, ani komunální politice moc nepomohla.

Mnozí politologové také soudí, že Rusnokova vláda nejvíce uškodí sociální demokracii a naopak pro občanskou demokracii bude výhodné, pokud bude vládnout až do řádných voleb, protože se budou moci proti levicové vládě jako opozice daleko lépe vymezovat a sbírat body. Navíc delší vládnutí Rusnokova kabinetu může být nebezpečné pro sociální demokracii i kvůli tomu, že některé její osobnosti mohou odcházet k zemanovcům. Souhlasíte? Jak podle vás kauza ovlivní ČSSD a její preference?

 V zásadě s vámi souhlasím. Ovšem s mírnou výhradou v tom, že si nemyslím, že by lidé více preferovali zemanovce. Pokud lidé budou chtít po pravicových experimentech mít v zemi silnou levicovou vládu, neměli by drobit své preference. A co se týče odchodů osobností k zemanovcům, nevím, koho máte na mysli. ČSSD má daleko větší členskou základnu a personální potenciál. Je také stranou dodržující demokratické principy a ne stranou přátel a přátel jejich přátel. V tom vidím mezi ČSSD a zemanovci zásadní rozdíl. Kdo preferuje demokracii, zůstane u nás, kdo sází na kamarádšofty, může podporovat zemanovce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se množí liberálové?

21:17 Jak se množí liberálové?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Nebude se množit, to je jenom dobře. Podobné reakce se nacházejí u mnoha vide…