Starostka Kroměříže: Neustálé změny daňové politiky naší zemi jen škodí

09.04.2013 16:15 | Zprávy

Kdo je podle starostky Kroměříže Daniely Hebnarové (ODS) zodpovědný za současné problémy s čerpáním evropských dotací? Jakým způsobem čerpají dotace v Kroměříži? A jak se ona sama snaží zpříjemnit život obyvatelům ve městě? Nejen o tom, ale také o příčinách nezaměstnanosti, kde je z pohledu starostky velký problém ve změně systému úřadů práce, a kde je třeba se zaměřit především na práci na černo či výši minimální mzdy hovořili ParlamentnílIsty.cz.

Starostka Kroměříže: Neustálé změny daňové politiky naší zemi jen škodí
Foto: Redakce
Popisek: starostka Kroměříže Mgr. Daniela Hebnarová (ODS)

Paní starostko, pracujete ve Výboru zastupitelstva Zlínského kraje pro problematiku EU. Jak nyní vnímáte problémy, které má ČR s jejich čerpáním, a v rámci kterých hrozí neproplacení značné části dotací? Co je podle Vás příčinou? A kdo za to může? Vláda obviňuje kraje a naopak.

V uvedeném výboru v tomto volebním období nepracuji. Věnuji se práci ve Výboru Zastupitelstva Zlínského kraje pro neziskový sektor, právě i  proto vnímám problémy s čerpáním dotací velmi citlivě.

Váš dotaz pravděpodobně směřuje k problémové situaci kolem Regionálního operačního programu Severozápad (Ústecký a Karlovarský kraj), kde hrozí korekce ve výši cca 2,5 miliardy korun za chyby v realizovaných projektech.

Dle mého subjektivního názoru je za chyby odpovědný Úřad Regionální rady v čele s Výborem Regionální rady, který projekty schvaluje. Evropská komise poukazuje na nesrovnalosti v projektech a nejčastěji jsou mediálně zmiňována především výběrová řízení, což opět spadá do kontrolní činnosti pracovníků Úřadu Regionální rady. Je otázkou, zda chyby nebyly odhaleny záměrně, či zda nastavení metodik umožňovalo, aby u výběrových řízení prošly např. i „subjektivní hodnotící kritéria“, která jsou až nyní u některých projektů považována za problém.

Podle dostupných informací také Ministerstvo financí označilo za viníka právě orgány na krajské úrovni. Jak uvádím výše, např. kontrolu výběrových řízení prováděli pracovníci Úřadu Regionální rady a tento úřad je zde k tomu, aby celý operační program řídil. Čili odpovědnost musí ležet primárně na něm a představitelích tohoto úřadu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Katka Synková

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obavy z Bradáčové: Chce být žalobcem, soudcem i katem

6:51 Obavy z Bradáčové: Chce být žalobcem, soudcem i katem

Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová prý aspiruje na sloučení funkce žalobce, soudce i kata. Š…