Starostka Vimperku: Není dobré na muže a ženy pohlížet rovnocenně

22.03.2015 13:31 | Zprávy

Jako žena je skeptická k zavádění kvót pro zastoupení žen. Proč? A co ji samotnou přimělo kandidovat? Nejen o tom jsme hovořili s Jaroslavou Martanovou (SNK-ED). Nepatrně v čase jsme se vrátili také k povolebnímu vyjednávání, zhodnotila své první měsíce ve funkci a prozradila nám své priority pro ty měsíce nadcházející.

Starostka Vimperku: Není dobré na muže a ženy pohlížet rovnocenně
Foto: archiv starostky
Popisek: starostka Vimperku Jaroslava Martanová (SNK-ED)

Po komunálních volbách jste nahradila v čele radnice Bohumila Petráška. Jak byste hodnotila první měsíce ve funkci? Je něco, co vás, ať již kladně nebo záporně, překvapilo?

Do funkce starostky jsem nastoupila v listopadu loňského roku. Přestože jsem na radnici strávila předtím čtyři roky ve funkci místostarostky a velice dobře jsem spolupracovala s panem starostou Petráškem, vnímám první měsíce v nové funkci velice náročné na pracovní i časové nasazení. V nové funkci mi přibyly i nové povinnosti plynoucí z této funkce, které se na ni výhradně vážou a s kterými jsem přišla do styku jen okrajově. To znamená obeznámit se s novými povinnostmi i k tomu se vztahující legislativou. A co mne překvapilo? V zastupitelstvu oproti minulým volbám došlo k obměně pěti zastupitelů (v roce 2010 tři noví zastupitelé), z toho jsou dva z uskupení, za které jsem kandidovala, a příjemně mne překvapil jejich zájem, konstruktivní a věcný přístup k dění ve městě a rychlé obeznámení se s danou problematikou. I když se to může zdát, že takovýto přístup byl měl být automatický, mohu ze své zkušenosti říci, že to tak v mnoha případech není a mnohdy představy lidí, kteří dříve v komunální politice nepracovali, jsou velmi hodně zkreslené o tom, co mohou či nemohou a zejména jaké mají pravomoci.

Promítne se změna pohlaví nějak v řízení města? A vnímáte skutečnost, že jste žena - politička jako výhodu či naopak?

Zda se promítne změna pohlaví nějak v řízení města, mohou posoudit jiní, nikoliv já. Co mohu říci, je, že žena se dívá na "svět“ trochu jinýma očima než muž. V určitých oblastech to může být výhoda, protože z praktického života vidí do některé problematiky hlouběji, jako je sociální oblast, zdravotnictví, školství, život města a jeho vzhled, případně kultura. Pro tyto oblasti je asi více empatická než muž. Z druhé strany jsou oblasti technické, což jsou investice, doprava, bezpečnost apod., pro které je muž na pozici starosty výhodou. Ale takto je to i v běžném životě a každá strana má svůj rub a líc.

Ptala jsem se i proto, že Česká republika znovu klesla v žebříčku hodnocení rovnoprávnosti žen ve společnosti a v pořadí 142 zemí obsadila podprůměrnou 96. příčku. Vyplývá to ze zprávy Global Gender Gap Report 2014, kterou v úterý zveřejnilo Světové ekonomické fórum. Za Českou republikou skončily v podstatě pouze rozvojové země, převážně muslimské. Proč máme v tomto ohledu podle vás tak špatné výsledky? Vnímáte je i vy sama, osobně?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čeká Američany další nekonečná válka? Tucker Carlson připomněl revoluci

22:05 Čeká Američany další nekonečná válka? Tucker Carlson připomněl revoluci

Scott Horton, ředitel Libertarian Institute, se setkal s moderátorem Tuckerem Carlsonem, aby rozebra…