Starostové ze Šluknovska kritizují vládu. Podle zmocněnkyně jen dělají kampaň

19.07.2012 20:30

Ve Šluknově se dnes konala demonstrace, na které starostové z celé oblasti Šluknovska zkritizovali vládu za nedostatečnou péči o problémy regionu, ve kterém se v poslední době odehrála řada rasových i sociální nepokojů. Již vloni místní starostové navrhli vládě provedení desítky opatření, která by pomohla situaci vyřešit.

Starostové ze Šluknovska kritizují vládu. Podle zmocněnkyně jen dělají kampaň
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cedule města Rumburk
reklama

„Za první tři body vládu chválíme, že byly více méně splněny,“ uvedl mluvčí šluknovských starostů Martin Schulz z Doubnice. Podle něj se podařilo posílit policii, zlepšit daňové příjmy malých obcí a omezit hazard. Zbývajících sedm bodů však vláda nesplnila, nebo plní příliš pomalu. Týká se to například změn ve výkupu kovů, zpřísnění postihu některých přestupků, hygienické normy pro bydlení, nebo změny systému sociálních dávek.

Kdyby vláda brala tyto požadavky vážně, mohla podle Schulze ušetřit 150 milionů za dojíždění pořádkové jednotky z Ostravy během loňských nepokojů.

Starostové odmítali, že dnešní shromáždění bylo mítinkem před krajskými volbami, ovšem forma setkání v zámeckém parku, kde na podiu hrála country kapela, svědčila o opaku.

Ve Šluknově se sešlo i druhé shromáždění, pořádané sdružením Konexe. Konalo se na sídlišti obývaném převážně Romy a zúčastnilo se ho necelých deset účastníků. Ti se pokusili s transparenty proniknout mezi účastníky oficiálního shromáždění. Chtěli zde protestovat proti klientelismu, kriminalitě a rasismu krajských politiků.

Ze zneužívání tématu v převolební kampani obvinila šluknovského starostu i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

„Bohužel se obávám, že podobných akcí bude teď před volbami přibývat, je to vděčné populistické téma. Považuji to od těchto starostů za nefér, ale zabránit jim v tom nemohu,“ uvedla zmocněnkyně.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…