Starý Klaus ostře sekl po Václavu Havlovi a EU. Poslechněte si

16.05.2017 12:51

Jak vnímá exprezident Václav Klaus současnou vládní krizi? Na to odpověděl v rozhovoru Českého rozhlasu Plus s moderátorem Janem Bumbou.

Starý Klaus ostře sekl po Václavu Havlovi a EU. Poslechněte si
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
reklama

„Je to další zádrhel, zápletka. Nic fatálního v tom ale nevidím. Už tady vlády padly třikrát, tato zatím nepadla. Před blížícími se parlamentními volbami je to pokus o loktování. Za velekrizi bych to nepovažoval. A je jedno, jak ta krize dopadne. Ta vláda tak či onak dovládne. Za tu dobu stejně nic neudělá, i kdyby se změnila, nebo nezměnila,“ zmínil Klaus. 

„Že poklesla kultura, že přibylo nečekané vulgarity. To je věc další. Ale nezužujme to na střety jednotlivců,“ podotkl také Klaus. 

Podle Klause by v době takovéto vládní krize měl prezident přispívat k nalezení nějaké potenciální shody. „Měl by hrát roli obrušovače hran. Myslím si, že toto by měla být přirozená role prezidenta,“ řekl. „Prezident Miloš Zeman je svým principem a založením trošku jiný než já, plus došlo k fundamentální změně,“ podotkl ke změně volby prezidenta. „Vůbec to nepřineslo to, co si lidé mysleli. Já jsem proti přímé volbě prezidenta. Nepatří to do struktury našeho ústavního pořádku. Bez změny Ústavy vytvořila nové mocenské centrum ve státě a prezident Zeman tuto změnu svým velmi svérázným způsobem využívá,“ dodal Klaus.

Anketa

Vadilo by vám, kdyby Sobotkova vláda dovládla s tolerancí Kalouska a ODS?

95%
hlasovalo: 12987 lidí

Následně se vyjádřil k rozvoji nových ideových politických stran, jenž podle jeho slov je tu od začátku. „My jsme přišli rezolutně do vlády na počátku 90. let s pokusem hrát tu pravo-levou kartu. A bojovali jsme nesmiřitelně s odpůrcem tohoto postoje – Václavem Havlem. Ten neměl politické strany rád a vždy byl pro elitářství,“ poznamenal Klaus.

Celý rozhovor si můžete poslechnout ZDE

A řeč byla také o Evropské unii. Tu exprezident nazval umělým a falešným konstruktem, jehož je třeba se zbavit a vytvořit něco jiného. Kritický byl však i k Britům, kteří podle něj brexit příliš dobře nezvládají. „Zda bude brexit návodem, nejsem si tím jist. Brexit byl unikátním izolovaným jevem,“ domnívá se Klaus. „Je třeba udělat fundamentální změnu celé evropské integrace,“ dodal pak ještě k Evropské unii, kterou by on nejraději zrušil. „Měla by ten název opustit. To není unie. Byl bych pro novou organizaci evropských států, která by ponechala státům jejich suverenitu a která by umožnila, aby ty státy spolupracovaly v oblastech, v nichž skutečně spolupracovat chtějí,“ dodal.

Přeje si také to, aby po volbách se politické strany vrátily k těm základním, skutečně politickým tématům. „Kéž by vzniklo nějaké vládní uskupení, které by takto uvažovalo. Já jsem ale skeptický,“ řekl Klaus. 

Závěrem se pak vyjádřil i ke zvolení Emmanuela Macrona novým francouzským prezidentem. „Já si myslím, že pro Evropu to je zpráva nedobrá. Francie nebude jinou zemí než teď. A Evropská unie? Tam se tetelí radostí. Macron jasně dává najevo, že hodlá pokračovat v utahování šroubů evropského integračního procesu, vyhrožuje státům V4,“ podotkl Klaus s tím, že Macron vyhrožoval Polsku a Maďarsku za migrační politiku. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Manuál od Hamáčka pro policisty, jak nakládat s pandemickými narušiteli: Zakrytá ústa jsou jasná, na ostatní bacha

6:46 Manuál od Hamáčka pro policisty, jak nakládat s pandemickými narušiteli: Zakrytá ústa jsou jasná, na ostatní bacha

Ministerstvo vnitra vydalo manuál k postihům za přestupky kvůli zaváděným opatřením z důvodu pandemi…