Šťastný z ODS: Zvyšování daní je zvěrstvo. V tom já nejedu, zničí nás to

11.4.2012 10:57 odp.

Ekonomičtí ministři vlády středo-pravicové vlády se shodli na zvyšování přímých i nepřímých daní, což podpořila i vláda. Poslanec ODS Boris Šťastný ale tvrdě vystoupil proti zvyšování přímých daní. Nebude pro ně hlasovat.

Šťastný z ODS: Zvyšování daní je zvěrstvo. V tom já nejedu, zničí nás to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Boris Šťastný

„Se zvyšováním přímých daní mám nesmírný problém. Rozuměl bych adekvátní změně sazeb v souvislosti s nahrazením superhrubé mzdy mzdou hrubou. To ano, ale zavedení milionářské daně? Trestání úspěšných zaměstnanců, podnikatelů a živnostníků? V boji za odvrácení tohoto zvěrstva bychom dříve proti levici položili život! A dnes máme být nositeli této hrůzy. Já prostě mlčet nebudu a věřím, že ODS také nebude. Pokud nechce být zdecimována a skončit v propadlišti dějin. ODS také dříve chtěla úplně zrušit veškeré majetkové daně, a nyní máme zvýšit o procento daň z převodu nemovitostí. Trestat lidi za svobodné nakládání se svým majetkem je čistokrevný hřích,“ rozzlobil se poslanec Boris Šťastný.

Nebudu hlasovat proti programu ODS

Velký problém s milionářskou daní má i poslanec ODS Tomáš Úlehla. „Doufám, že se nebude hlasovat ´an bloc´, ale jednotlivě o každém návrhu zvlášť, jelikož hlasovat pro další zvyšování daní těm, kteří dávají práci druhým, a svým mnohonásobně vyšším pracovním nasazením dosahují vyššího zisku, platu či odměny, rozhodně nebudu! Bylo by to proti mému osobnímu přesvědčení, a nerad bych naplnil rčení, že v Česku se úspěch neodpouští,“ zdůraznil poslanec.

I poslanec Pavel Bém s pozastaveným členstvím v ODS bude hlasovat proti zvyšování daní. „Budu hlasovat pouze pro takové zákony, které budu považovat za pravicové a pro tuto zemi dobré. Určitě mezi ně nepatří progresivní zdanění, ani zvýšení DPH, ani zvýšení daně z nemovitosti, ani zvýšení daně z příjmu fyzických osob. Nebudu popírat to, čeho se ODS 20 let držela jako svého ideového programu,“ řekl redakci Bém.

S opatřeními vlády má problém i poslanec a bývalý člen ODS a odvolaný místopředseda rozpočtového výboru Michal Doktor. „Pokud návrh A nebude mít písmena B a C, to znamená jasný závazek vlády šetřit ve svých agendách, dále hledat vnitřní rezervy, vytěsňovat korupci spjatou s veřejnými zakázkami. Písmenem C je eliminace rizik spojených s agendami některých ministrů, to se týká například pana ministra Drábka. Písmeno D je schopnost odstranit vlastní selhání, tím myslím hlasování o posledním balíčku, kde se hlasovalo i o hazardu, kde jako by nechtěně na základě vzájemného fackování jendiotlivých členů koalice vznikla třicetimiliardová díra na příjmové straně státního rozpočtu. Pokud by tedy po písmenu A nenásledovaly ty další kroky, tak to nemohu podpořit,“ avizoval Doktor.

Ten si ani nemyslí, že by zvyšování daní bylo správnou cestou. „Zvyšování daní ekonomice nepomůže a tolik peněz se nevybere. Vláda neumí dopočítat, jak ten její manévr zasáhne ekonomiku a jednolivé segmenty HDP, jak se změní spotřeba domácností, jaké budou reakce investorů. Podniky budou cítit ohrožení svých projektů a změní své priority. Ekonomiku to zpomalí a není to to nejšťastnější řešení,“ dodal Doktor.

Vědomě říkali, že nechtějí zvyšovat daně

ODS a TOP 09 totiž před volbami slibovaly, že daně zvyšovat nebudou. Věci veřejné zase vystupovaly proti zvyšování daně z přidané hodnoty.

„Vláda nechce zvyšovat progresi daně z příjmů fyzických osob,“ píše se například v programovém prohlášení vlády.

„Vědomě říkáme, že nechceme zvyšovat daně. Ano, my víme, že na sebe klademe vyšší nároky. Bylo by pohodlnější říci, že zvýšíme některé daně. Ale my jsme přesvědčeni, že to poslední, co potřebuje česká ekonomika v tomto stádiu obnovujícího se ekonomického růstu, je začít tento růst dusit vyššími daněmi,“ řekl před sněmovními volbami v debatě na ČT volební lídr ODS a současný premiér Petr Nečas. Podobně i Miroslav Kalousek sliboval, že celková daňová kvóta nevzroste.

Koalice se nyní shodla mimo jiné na zvýšení DPH na 15 a 21 procent, zavedení uhlíkové daně, zvýšení daně z převodu nemovitosti, zrušení některých slev pro živnostníky a že u lidí s příjmem vyšším než než je čtyřnásobek průměrné mzdy se zavede daň sedm procent z části příjmu, která je nad tímto násobkem.

Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se ale hájil, že 68 procent konsolidace státního rozpočtu zajišťují úspory a jen 32 procent zvyšování daní a že se celková daňová kvóta nezvýší.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…