Stát hledá způsob, jak financovat institut pro vědu a technologie

19.07.2014 17:05

Úřad vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) hledá způsob, jak financovat provoz nové prestižní nadace Český institut pro vědu a technologie (CIST). Ta má podporovat excelentní vědecké týmy. V letech 2016 a 2017 by na provoz institutu mohly jít až desítky milionů korun, řekla ČTK tisková mluvčí místopředsedy vlády ČR Simona Cigánková.

Stát hledá způsob, jak financovat institut pro vědu a technologie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Řešíme způsob, jak začlenit financování excelentních vědeckých týmů do systému financování české vědy," uvedl náměstek vicepremiéra pro výzkum Arnošt Marks. Nyní se podle Cigánkové jedná o tom, že by měl být placen ze státního rozpočtu z kapitoly na vědu a výzkum.

Vznik nadace má mezi vědci zastánce i kritiky

Podle původních plánů ale CIST neměl být součástí příspěvku státu a měl zvlášť každoročně hospodařit s jednou miliardou korun. Nadace měla vědecké týmy podporovat deset až 20 let a průběžně je hodnotit. Podle Cigánkové se diskutuje o tom, jaká právní forma by pro institut byla nejvhodnější a jak by měla být nastavena pravidla kontroly.

Z letošních 26,6 miliard na výzkum jde 10,5 miliardy pro vysoké školy, zbytek si rozdělují Akademie věd a Grantová a Technologická agentura a rezortní výzkumné ústavy. Věda by mohla dostat příští rok přidáno. Bělobrádek zatím počítá s 900 miliony navíc a chce přesvědčit ministra financí Andreje Babiše, aby výdaje na vědu zvýšil.

Vznik nadace má mezi vědci zastánce i kritiky, kteří upozorňují právě na důslednou kontrolu hospodaření. Podle původních plánů měla být zajištěna dozorčí radou složenou pouze z českých odborníků, řídit ji měla naopak správní rada složená z pěti vědeckých kapacit z ciziny. O podobě CIST nyní za vládní Radu pro vědu, výzkum a inovace vyjednává uznávaný fyzik a její člen Tomáš Jungwirth. Do diskuze jsou zapojeny univerzity i Akademie věd ČR, dodala Cigánková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

8:59 „Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

TÝDEN V MÉDIÍCH O slovenském premiérovi řekl český prezident, že jeho vítězství ve volbách je zklamá…