Stát vydá dluhopisy za 101 miliard

1. 1. 2012 17:32

Ministerstvo financí hodlá vydat kvůli krytí schodku státního rozpočtu dluhopisy za 101,3 miliardy korun. Zákon, který vláda projednává zpravidla v lednu, umožňuje až 55letou splatnost dluhopisů.

Stát vydá dluhopisy za 101 miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

Návrh vychází ze zákona o státním rozpočtu pro letošní rok, který počítá se schodkem 105 miliard korun. "Navrhovaný zákon vychází z vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2012, je technické povahy a jeho schválení je nezbytným předpokladem pro vydání státních dluhopisů ke krytí části rozpočtovaného schodku státního rozpočtu na rok 2012," uvedl resort financní na svých stránkách.

Schodek státního rozpočtu je podle zákona o státním rozpočtu kromě státních dluhopisů financován úvěry od Evropské investiční banky a změnou stavu na účtech státních finančních aktiv.

Státní dluh se zvýšil na 1,457 bilionu korun

Současně resort Miroslava Kalouska upozornil, že kvůli zvýšení zůstatků na účtech státních finančních aktiv bude celková výpůjční potřeba 107,2 miliardy korun. Částka tak bude vedle vydání dluhopisů financována úvěry od Evropské investiční banky do 5,9 miliardy korun.

Ke konci loňského září se státní dluh České republiky zvýšil na 1,457 bilionu korun. Za celý rok 2011 by měl dluh podle odhadů ministerstva stoupnout na 1,495 bilionu korun. Data zveřejní úřad 9. ledna. Celkově si chce stát v letošním roce půjčit podle Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2012 až 243,4 miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

21:35 „Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

ODS se v tomto týdnu finálně dohodla na spojení s KDU-ČSL a TOP 09 do příštích parlamentních voleb. …