Státní ukrajinské firmy dostaly miliardy na zbraně, ale nedodaly je

25.05.2023 18:33

Ukrajinské státní firmy, specializované na mezinárodní zbrojní zakázky, dostaly v minulém ruce miliardy hřiven na základě smluv od tamního ministerstva obrany o dodání zbraní, ale zbraně nedodaly a část získaných peněz vyvedly do zahraničí. Ministerstvo obrany Ukrajiny na ně letos podalo žaloby k soudu. Informuje o tom Ukrajinská pravda.

Státní ukrajinské firmy dostaly miliardy na zbraně, ale nedodaly je
Foto: Repro Twitter
Popisek: Ukrajinská protiofenziva u Chersonu

Převážně na jaře a v létě 2022 uzavřelo ministerstvo obrany Ukrajiny smlouvy s několika dovozci zbraní, jedná se o společnosti Spectechnoexport, Ukrspetsexport, Progress a Agentura pro obranné zakázky. Ministerstvo obrany Ukrajiny zaplatilo za dodávky zbraní v plné výši, ale společnosti objednávky nesplnily, místo toho u některých zakázek převedly peníze na účty zahraničních firem.

Počátkem letošního roku proto začalo ministerstvo obrany Ukrajiny podávat na státní firmy žaloby. Ke dni 23. května se v soudním rejstříku dohledalo nejméně 30 takových žalob, uvádí Ukrajinská pravda. Celková výše škody činí 8,9 miliardy hřiven; škoda zahrnuje jak zálohy přijaté od dodavatelů, tak pokuty a penále za pozdní plnění smluv.

Zatím se soudu podařilo pouze ve dvou případech vydat rozsudek, který nařizoval firmám vrátit peníze do státní kasy. V případě společnosti Ukrspetsexport to bylo 293,4 milionu hřiven a v případě společnosti Spetstechnoexport 121,97 milionu hřiven.

Mnoho žalob bylo původně soudem vráceno kvůli chybám v dokumentech. A v několika případech, zatímco ministerstvo obrany Ukrajiny tyto chyby opravovalo, firmy finanční prostředky vrátily; poté byl případ u soudu uzavřen. K takovému „smírnému“ řešení však došlo pouze čtyřikrát, přičemž největší částka činila 1,7 milionu hřiven.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

22:40 Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

Náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka poslance upozornil na nebezpečí konfliktu Ruska se …