Státní zástupce v ČT odhadl, od jaké skupiny lidí unikají informace z vyšetřovacích spisů

08.09.2017 21:40

Sněmovní komise pro vyšetřování úniků z vyšetřovacích spisů chce nechat zřídit zvláštní orgán v rámci Nejvyššího státního zastupitelství, který by vyšetřoval trestnou činnost státních zástupců. Navrhuje také zavést povinnost pro orgány činné v trestním řízení, aby evidovaly a zakládaly do spisů své kontakty s médii. O české justici v této souvislosti v pořadu Interview ČT24 hovořil státní zástupce Ondřej Šťastný.

Státní zástupce v ČT odhadl, od jaké skupiny lidí unikají informace z vyšetřovacích spisů
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

„Průvodním jevem každé vyšetřovací komise je, že nic nevyšetří,“ začal sarkasticky Šťastný s tím, že to nemyslí nijak zle. Sněmovní vyšetřovací komise může vyšetřit cokoliv, co Sněmovnu zajímá,“ dodal. „Nikdy jsme neměli od těchto závěrů přehnaná očekávání a dnešek to potvrdil,“ zmínil. K velké většině úniků dochází podle jeho slov po zahájení trestního stíhání, kdy do něj může obhajoba, můžou si texty kopírovat. 

Šťastný podotkl, že k individuálnímu selhání v kauzách úniků ze spisu může dojít i mezi státními zástupci. „Myslím si ale, že riziko, že informace unikají ze státních zastupitelství, je minimální,“ podotkl Šťastný. „Chceš-li informace z trestního spisu, běž za obhájcem, říkalo se dříve,“ vzpomněl Šťastný na svou novinářskou praxi, kde mu v té době takto radili starší kolegové. Domnívá se, že informace tak převážně unikají od této skupiny lidí. Šťastný následně dodal, že se nedomnívá ani to, že by neexistovala trestní odpovědnost státních zástupců. Neměly by se tak podle něj měnit věci, které fungují.

Své pak Šťastný řekl i k tomu, že není proti předávání informací do médií, nutná je však forma. „V případě, že veřejný zájem převáží nad osobním zájmem těch, kteří v případech figurují,“ dodal.

Na přetřes přišlo i téma zákona o státnímu zastupitelství. „Je důvodná obava, že by neprošel v současné době ten zákon tím legislativním procesem ku prospěchu věci,“ poznamenal k zákonu Šťastný a je rád, že se aktuálně zákon neprojednává. „Doufejme, že utichne hysterie kolem Čapího hnízda a že opět budeme standardní demokracií,“ dodal.

Kritice pak podrobil Šťastný ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) za jeho výrok, že policie nemohla mít žádný rozumný důvod k tomu, aby požádala o vydání dvou poslanců za hnutí ANO. „Přehnal to. Doufáme, že se nešťastné výroky už nebudou opakovat,“ řekl Šťastný. 

Závěrem Šťastný rovněž podotkl, že se domnívá, že žijeme v dobré době pro českou justici. „V loňském roce podali státní zástupci obžalobu na 78 tisíc lidí, ve více než 95 % prokázali státní zástupci u soudu vinu daného člověka. Úspěšnost snad ani nemůže být vyšší. Soud má naprosto volnou úvahu, jestli obžalobě vyhoví, nebo nevyhoví. Ale pokud jej takto dokážeme přesvědčit, myslím si, že ty výsledky jsou dobré,“ pochválil Šťastný. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…