Stávka nic nezmění, říká ekonom z ODS. Odbory: Příště přitvrdíme

9. 6. 2011 22:40

Zítra, v pátek 10. června, bude jasno o termínu stávky v dopravě. V 11 hodin dopoledne určí jasný termín, může se tedy ještě změnit z pondělí na jiný den nebo úplně odhlásit. Podle ekonomického experta za ODS ale stávka na reformách nic nezmění.

Stávka nic nezmění, říká ekonom z ODS. Odbory: Příště přitvrdíme
reklama
Podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru za ODS Michala Doktora stávka v dopravě nic nezmění. „Stávka vliv nemá a ani mít vliv nemůže. Je jasné, jaké jsou závazky České republiky, jsme v postavení dlužníka," připomněl Doktor v Událostech, komentářích na ČT. Podle něj se reformy nezmění, neboť by se ještě zvětšil dluh ČR. Na to odborář Jaroslav Pejša odvětil, že příště tedy ještě přitvrdí a do stávky půjdou i další svazy.

Předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša ve stávce totiž vidí i stávku za ostatní občany, třeba i za cestující. Poukázal například na hasiče, kterým se také snížili platy. S vládou se ovšem podle jeho slov nedá moc domluvit. Od začátku roku prý na jejich výzvy moc nereagovala. „Je to proto, aby vláda něco dělala," přibližuje účel stávky Pejša.

Odboráře nikdo nevolí

Doktor ale připomíná jednu důležitou věc, a to, že odboráři nejsou do svých funkcí voleni občany. Tudíž nenesou za své kroky takovou odpovědnost jako vláda, která by potenciálně změnila znění reforem.

Dále si myslí, že ve stávce ani nepůjde o výhody pracujících, ale předáků. Pejša však dál doufá, že se s vládou podaří vyjednat změny v zákonech a „vláda bude naslouchat tomu, co říkají občané téhle země". Je totiž pořád možné, že se po zítřejším jednání stávka ještě odvolá.

Dnes se na jednání mezi představiteli hlavního města a Dopravním podnikem Praha alespoň dohodlo několik bodů stávky. Například odboráři nebudou nijak ovlivňovat ty, kteří do stávky nepůjdou a budou v pondělí dále pracovat. V dohodě stojí i to, že stávka bude časově omezená a není směřována proti městu, ale vládním reformám.

Čtěte více:

Stávka bude. Kalousek by radši odešel z vlády, než by ustoupil

Gigantická stávka: V létě zkolabuje země, nepojede MHD, vlaky, nic

Nezničitelný Kalousek odejde z vlády, pokud neprosadí schodek

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„ČT se vydováděla! Lhali, jako když tiskne.“ Svobodná Vitásková se bude bránit

10:43 „ČT se vydováděla! Lhali, jako když tiskne.“ Svobodná Vitásková se bude bránit

Alena Vitásková byla v listopadu definitivně zproštěna obvinění v kauze solárů. A teď se soudí o odš…