Stávky ve velkých firmách, na školách i v nemocnicích. Ještě výbušnější to bude příští rok, tuší expert

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné můžete získat i zdarma, prozkoumejte možnosti předplatného.
  • hlasování v anketě pod článkem = 1 prémiový bod
  • zapnutí čtečky pro daný den = připravujeme
  • přehrání audiočlánku (TTS) = připravujeme
  • 25.11.2023 20:05 | Reportáž

    „To, co vláda nyní plánuje se zdražením energií, je vražda českého průmyslu, proto pojedeme do Prahy protestovat,“ říkají někteří odboráři ze známé automobilky Hyundai. Že to v souvislosti s konsolidačním balíčkem a také navrhovanou důchodovou reformou ve společnosti vře, potvrdil pak i renomovaný politolog Jan Kubáček: „Veřejnost je možná naštvanější než samotné odbory a tato napjatá situace bude v dalších měsících pravděpodobně gradovat, až začnou padat větší firmy, zvláště na severu Čech a Moravy, které už nyní řeší své existenční problémy.“

    Stávky ve velkých firmách, na školách i v nemocnicích. Ještě výbušnější to bude příští rok, tuší expert
    Foto: Hans Štembera
    Popisek: Železo se pak dále zpracovává na ocel

    Českou vládu čeká „horký“ konec roku kvůli uplatňování své tvrdé ekonomické politiky, která upřednostňuje především finanční škrty. V pondělí 27. listopadu se tak uskuteční stávka, které by se mělo zúčastnit podle odhadů odborářů asi 100 tisíc lidí. Pokud na ni zareaguje také neorganizovaná veřejnost, mohl by být počet protestujících ještě vyšší.

    „Lidé by neměli jen někde v ústraní kritizovat současné poměry, ale mohli by se k nám připojit, ať je náš protest ještě účinnější,“ sdělil pro ParlamentníListy.cz Vít Samek, místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). 

    Odborářům, kteří stávku zorganizovali, stejně jako velké části veřejnosti, nevadí jen konsolidační balíček se zvýšením prakticky všech nejrozšířenějších daní, ale také avizovaný nárůst cen energií či navrhovaná důchodová reforma. Laická veřejnost i někteří renomovaní ekonomové (Kovanda, Švihlíková a další) upozorňují například na to, že pokud stát skutečně zdraží horentně všechny energie, dostane do problémů nejen české domácnosti, ale především domácí firmy, které tak ztratí velkou část ze své konkurenceschopnosti. Naši zahraniční sousedé, jako třeba Němci, totiž pomohou podnikatelům s vysokými cenami energií finančním „polštářem“ ve výši 300 miliard Kč a Poláci či Slováci zastropují znovu ceny energií na úroveň roku 2022. 

    „Určitě pojedeme do Prahy protestovat, protože to, co vláda dělá, je vražda českého průmyslu. I když vedení naší firmy už podniká některé kroky, abychom ten problém s vysokými energiemi nějak přežili, tak se nás to avizované navýšení určitě negativně dotkne. U nás má například ohromnou spotřebu plynu lakovna, kde se na auta vypaluje barva, no a o elektrice ani nemluvě, kterou ve velkých objemech potřebují prakticky všechny naše provozy. Ono jsou to spojené nádoby – konsolidační balíček a drahé energie, obě tato drastická opatření budou drtit nejen firmy, ale i většinu lidí. Já si taky nedovedu představit, že i ty náročné profese by měly, podle návrhu nové důchodové reformy, pracovat až do 68 let. To je naprosto nemyslitelné. Myslím si, že současná vláda dělá téměř všechno špatně. I školy budou teď v pondělí zavřené, protože ve školství se také dělají velké kiksy, snižují se finance na vzdělání. V prosinci bude též omezená lékařská péče, jelikož doktoři a zdravotníci toho už mají také dost. Prostě pětikoalice by měla podat demisi,“ konstatoval odborář ze známé automobilky Hyundai Patrik Fupšo.        

    Snad nejvíce se obávají navýšení cen energií oceláři

    Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

    Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

    reklama

    autor: Jan Štěpán

    Připouštíte, že jste řadu ministerstev zřídili jako trafiku?

    Nebo jak vysvětlíte, že teď tleskáte slučování ministerstev? Proč jste tedy zřizovali nové a proč jste neslučovali hned po volbách? Já teda nevím, ale v poslední době přestávám politice ODS rozumět. Měníte názory jak ponožky

    Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


    Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

    Další články z rubriky

    Jurečka chce přidat politikům. A Pekarová „zase na výletě“. Lidé už ve varu

    19:17 Jurečka chce přidat politikům. A Pekarová „zase na výletě“. Lidé už ve varu

    Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) je na zahraniční cestě v jihovýcho…