Sté výročí Československa připomenou v Bruselu výstavy i koncerty

4. 2. 2018 15:56

Letošních sto let od vzniku Československa připomene v Bruselu řada výstav, koncertů, promítání i veřejných diskusí. Jak ČTK řekla ředitelka Českého centra v Bruselu Jitka Pánek Jurková, cílem organizátorů nebylo „historizující pojetí“ a ohlédnutí jen za 28. říjnem 1918. „Naopak chceme mluvit o české moderní historii jako o kontinuu a zdůraznit, že milníky posledního století jsou základem současnosti,“ poznamenala.

Sté výročí Československa připomenou v Bruselu výstavy i koncerty
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Český kulturní rok, který tento týden začal projekcí filmu Masaryk režiséra Julia Šefčíka, se tak bude vztahovat k některým bodům české moderní historie.

Roku 1918 bude věnováno celoroční pásmo pořadů v paláci Bozar v centru Bruselu s názvem „1918: Evropské sny o modernitě“. Kromě ČR se na něm podílejí i další země, pro které je rok, kdy skončila první světová válka, rokem přelomovým  –Estonsko, Rumunsko, Maďarsko, Rakousko a další.

Už dnes tak v belgické metropoli, kde sídlí také řada institucí Evropské unie, debatují spolu s dalšími evropskými osobnostmi spisovatel David Zábranský a novinářka Pavlína Kvapilová. Své osobní pohledy na rok 1918 mohou v prostředí improvizované kavárny konfrontovat s akademiky, historiky či filozofy z Finska, Rumunska, pobaltských zemí, Polska či Albánie.

Na tři dny se do Bozaru ČR a Československo vrátí v květnu, kdy tam tanečníci ze střední a východní Evropy pod vedením dramaturga Tomáše Procházky nabídnou současnou interpretaci meziválečné taneční avantgardy. Palác z roku 1928 je k tomu vhodným prostředím. Bozar bude také letos kromě jiného hostit koncerty mapující českou hudbu od Leoše Janáčka po Miroslava Srnku.

Rok 1968, v Bruselu obvykle vnímaný prostřednictvím pařížských studentských bouří, a násilný konec pražského jara, jak je označováno období politického uvolnění v Československu před sovětskou okupací, představí výstava „Invaze 68“ známého fotografa Josefa Koudelky v prostorách bývalé botanické zahrady. K 60. letům se vztahují také chystané projekce filmů české nové vlny.

Výčet tím není u konce, v souvislosti se stým výročím vzniku Československa se v Belgii uskuteční i další výstavy a jiné akce.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský špion v tramvaji. Politik Václav Moravec, tvrdohlavý Pospíšil. A Respekt jako Gustáv Husák... Soukup ohlásil vstup do politiky a pak se s Ovčáčkem totálně odvázali

22:01 Ruský špion v tramvaji. Politik Václav Moravec, tvrdohlavý Pospíšil. A Respekt jako Gustáv Husák... Soukup ohlásil vstup do politiky a pak se s Ovčáčkem totálně odvázali

Jaromír Soukup, generální ředitel TV Barrandov, pozval do vysílání hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka.…