Štěch o termínu volby prezidenta zatím neuvažuje. Čas má do listopadu

25.02.2012 11:30

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) zatím nemá rozmyšleno, který ze čtyř možných termínů na počátku příštího roku určí datem historicky první přímé volby českého prezidenta. Voliči mají vybírat nástupce Václava Klause místo parlamentu nejdříve 11. a 12. ledna, nejpozději 1. a 2. února příštího roku. Štěch ani nenaznačil, zda by podle jeho názoru volba měla být v nejbližším, nebo nejzazším možném termínu.

Štěch o termínu volby prezidenta zatím neuvažuje. Čas má do listopadu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch při rozhovoru

"Nad konkrétním termínem prezidentských voleb jsem zatím neuvažoval," sdělil Štěch. Dodal, že senátní odbory organizační a legislativní nyní zpracovávají všechny náležitosti, které vyplývají ze změny ústavy a vládního návrhu prováděcího zákona, aby vyhlášení prezidentských voleb bylo "plně v souladu s literou zákona".

Termín volby má podle ústavní novely vyhlásit předseda Senátu nejpozději 90 dní před jejím konáním, tedy nejpozději počátkem listopadu. Podle prováděcího zákona se má volba konat mezi 60. a 30. dnem před ukončením funkčního období současného prezidenta. Klausův mandát končí 7. března příštího roku. Lidé si budou hlavu státu vybírat stejným způsobem, jakým volí senátory, volebními dny mají být tradičně pátek a sobota.

Od termínu volby se odvíjejí i další lhůty. Například prezidentské kandidátky bude třeba dodat ministerstvu vnitra k registraci 66 dní před začátkem voleb. Pokud by volba byla až počátkem února, adepti by na předložení své nominace měli čas až do 27. listopadu. V případě prvního lednového termínu by se tato lhůta zkrátila na 6. listopadu.

Na termínu volby také záleží, kdy by prezidentští kandidáti mohli agitovat prostřednictvím České televize a Českého rozhlasu. Pokud by byla volba už před půlkou ledna, s kampaní by v obou veřejnoprávních médiích začali již na sklonku vánočních svátků. V případě únorového termínu by se jejich volební příspěvky objevovaly od 16. ledna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pas, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

14:27 „Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

„Volím osmu,“ podpořil v Českých Budějovicích sdružení Trikolora Svobodní Soukromníci zpěvák Ondřej…