Steigerwald: Němcová by vnesla do politiky svěží vítr

21.06.2013 9:38

Miroslava Němcová (ODS) je pro koaliční partnery, prezidenta i sněmovnu ten nejlepší kandidát, jakého mohla ODS nabídnout. V politice se vyzná, má dar empatie, je schopná vyjednávat s protivníkem a nalézat konsenzuální řešení. Musí ale přežít politické boje, píše komentátor MF Dnes Karel Steigerwald.

Steigerwald: Němcová by vnesla do politiky svěží vítr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny
reklama

Podle Steigerwalda je velkým plusem i její politická jemnost a také fakt, že je žena. Vnesla by tak jako první premiérka do českého politického prostředí nový svěží vítr.

Při prezidentských volbách ODS dala přednost demokratickým principům uvnitř strany a jako kandidátku na post hlavy státu Němcovou nepostavila. Dnes je ale situace jiná a podle Steigerwalda kdo ještě v ODS neztratil smysl pro realitu, jiný návrh na premiérského kandidáta by nenabízel. Nyní prý bude zajímavé sledovat, kdo proti této političce dokáže vznést námitku.

Kalouskův gordický uzel

Složitým kandidátem je pro TOP 09. Její místopředseda Miroslav Kalousek sice Němcovou uznává, ale řeší problém, kdo po jejím jmenování premiérkou bude řídit sněmovnu. "Kalousek má před očima gordický uzel. Potřebuje premiéra tak dobrého, aby bylo možné vládu s podporou Parlamentu sestavit, ale na druhé straně tak špatného, aby to ODS v posledním roce vlády neprospělo," píše komentátor.

Volba předsedy sněmovny je podle Steigerwalda totožný problém jako získání sněmovní většiny pro vládu s Němcovou. Kdo schválí Němcovou, musí podle něj podpořit pozitivní kandidaturu na předsedu sněmovny. "Jedno bez druhého nemá smysl. Přesněji, má to smysl pro Kalouska, jako téma pro jeho divotvorné jazykové výlevy," pokračuje komentátor. "Kalousek je politik s mnoha želízky v rukou. Uvidíme, které ho popálí dřív," dodává.

Nejde prý ale jen o jméno kandidátky, ale také o politiku, kterou zbývající rok vláda povede. Někteří poslanci říkají, že vládu podpoří, až uvidí, s čím ta vláda přijde. A pak je tu samozřejmě také prezident Miloš Zeman, který musí šéfa vlády jmenovat. Je tu ale jedna ústavní nezbytnost: Vládu premiéra, kterého jmenuje, musí schválit sněmovna, uzavírá Steigerwald pro MF Dnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…