Štěpán Čábelka: Pozor na experty aneb Není vědec jako vědec

19.12.2024 18:21 | Komentář

Různé typy vědců se chovají různě: někdo chce jen proplout či „nahrabat si“, jiný rád chodí do médií a chlubí se nejnovějšími výzkumnými poznatky, zatímco nejzralejší vědci přemýšlejí o světě neotřelým způsobem. Tak popisuje v článku pro ParlamentníListy.cz „experty“, ke kterým společnost vzhlíží, analytik, terapeut a publicista Štěpán Čábelka. Ukazuje též, jak skutečně samostatně a originálně přemýšlející vědce novináři znevýhodňují.

Štěpán Čábelka: Pozor na experty aneb Není vědec jako vědec
Foto: pixabay.com
Popisek: Poznání - ilustrační foto

Pozor na experty aneb Není vědec jako vědec

Stalo se módou zvát si do médií různé experty od lékařů přes sociology a ekonomy až po psychology. Na první pohled na tom není nic špatného: běžný novinář se přece nemůže orientovat v myriádě vědních oborů, které mají k fungování moderní společnosti co říci.

Jenže není vědec jako vědec. Běžná rozlišovací kritéria vědecké odbornosti zahrnují nabyté tituly, počet publikovaných článků a/nebo knih, členství v odborných organizacích a celkovou délku a košatost kariéry v akademickém světě. Novináři si tato kritéria zhusta doplňují o další, jako je výřečnost daného odborníka, jeho popularita, jeho ochota se vůbec v médiích angažovat, stejně jako to, jestli názory daného odborníka podporují nějaký zavedený názorový proud, nebo se vůči němu naopak vymezují.

Jenže ta běžná kritéria odbornosti jsou povahy spíše kvantitativní než kvalitativní; a ta doplňková – novinářská – kritéria jsou zase namnoze subjektivní, ne-li přímo účelová.

Jak tedy poznat lepšího vědce od horšího? Jací odborníci by měli komentovat širší společenské souvislosti, a jací by se měli držet jen svého kopyta? A jakým „odborníkům“ bychom radši neměli naslouchat vůbec?

Opět nám může pomoci má oblíbená vývojová psychologie. I vědci totiž, stejně jako my všichni, rostou, zrají a vyvíjejí se. Ten vývoj nejde jen po odborné linii, ale i po linii osobnostní, morální a světonázorové a linii utváření smyslu (meaning-making).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Tomio Okamura byl položen dotaz

Vy jste proti sankcím

Já v nich také nevidím moc žádný přínos - ani pro Ukrajinu. Na druhou stranu, nebylo by horší nedělat nic, když Rusko rozpoutalo válku? Nebo co byste udělal vy, kdybyste byl teď ve vládě? A věříte, že Trump letos válku ukončí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svobodná Evropa skončí, uvolní se „barák“. Žantovský už ví, koho tam nastěhovat. Nebude se líbit

7:40 Svobodná Evropa skončí, uvolní se „barák“. Žantovský už ví, koho tam nastěhovat. Nebude se líbit

TÝDEN V MÉDIÍCH Předvolební čas a varování před dezinformacemi. Co mají společného? Sjednocování Čes…