Štětina: Ukrajinci se brání, na rozdíl od nás v roce '68. Smekám před nimi. Spousta politiků nechápe, oč jde

20.08.2014 12:02

Europoslanec Jaromír Štětina v rozhovoru pro Echo24.cz říká, že by měly být uzavřeny hranice Ukrajiny s Ruskem a že by na nich měli být přítomni mezinárodní pozorovatelé, možná i jednotky OSN. Rezolutně odmítá, že by na východní Ukrajině šlo o občanskou válku či etnický konflikt. To je podle něj pouze cílená propaganda Moskvy. „Ukrajinci začali svou vzpouru kvůli tomu, že nechtějí strčit hlavu do chomoutu nově vznikajícího Sovětského svazu,“ tak to vidí bývalý válečný zpravodaj.

Štětina: Ukrajinci se brání, na rozdíl od nás v roce '68. Smekám před nimi. Spousta politiků nechápe, oč jde
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Senátor Jaromír Štětina během besedy v Ústí nad Labem
reklama

Jaromír Štětina je český novinář, spisovatel a politik. Nejvíce je znám jako válečný reportér z oblastí bývalého Sovětského svazu a v současnosti se nově zvolený europoslanec za TOP 09 velice zajímá o situaci na východní Ukrajině, kterou také několikrát navštívil.

„Já jsem chtěl jet do Doněcké oblasti, abych se na vlastní oči přesvědčil, co se tam odehrává. Informace jsou totiž dost rozporuplné. Spojil jsem se s představiteli OSN, kteří tam v těchto dnech začali rozdělovat humanitární pomoc,“ vysvětluje Štětina v rozhovoru pro server Echo24.cz.

Celý rozhovor s Jaromírem Štětinou ZDE.

„Je tam moderní válka a v těch působí guerilly. Je to válka silnic. Neexistují už fronty, jak jsme je znali v minulosti, bojuje se o přístupové cesty. Viděl jsem hned několik vyhozených mostů,“ popisuje bývalý válečný zpravodaj.

„Můj základní poznatek je ten, že kdyby byla uzavřena hranice mezi Ukrajinou a Ruskem, tak by válka buď nikdy nenastala, nebo by byla velice rychle ukončena. Jedním ze základních požadavků západních zemí by mělo být, aby sám Vladimir Putin uzavřel hranice s Ukrajinou a přestal dodávat povstalcům zbraně. Ukrajinská armáda není v dobrém stavu, i když ve spolupráci s dobrovolníky se podařilo vytvořit údernou sílu, která je schopná tu zemi od banditů rychle osvobodit. Hranice ale uzavřít nedokáže. Desetitisíce vojáků Ruska tu sílu mají,“ ukázal Štětina na údajný klíč k řešení.

Oni se totiž – na rozdíl od nás v roce 1968 – brání

Serveru Echo24.cz také potvrdil, že měl možnost mluvit přímo s vojáky. „Ano, s vojáky a dobrovolníky. Byli to mladí lidé, studenti a doktoři. Mezi nimi dokonce řada etnických Rusů ukrajinského občanství. Všichni mluvili velmi otevřeně. Zjistil jsem, že to není konflikt etnický. Nejde o nenávist mezi Ukrajinci a Rusy. To pouze cíleně pěstuje informační válka,“ vyvrací europoslanec jedno z tvrzení Moskvy.

„Ukrajinci začali svou vzpouru kvůli tomu, že nechtějí strčit hlavu do chomoutu nově vznikajícího Sovětského svazu, který roste pod hlavičkou Euroasijské unie. Oni mají historickou paměť, pamatují si křivdy, utlačování a hladomor. Celý ten odpor má velký protisovětský a protikomunistický charakter. Vzepětí Ukrajinců je obdivuhodné a já před ním smekám. Oni se totiž – na rozdíl od nás v roce 1968 – brání. Chápou, že jsou ve válce. Nejde o občanskou válku,“ zdůrazňuje Štětina a upozorňuje na propagandu Ruska, když mluví o konfliktu jako o občanské válce.

Nedovedou si představit, že ta lež, kterou produkuje Moskva, je skutečně lží

A co podle europoslance může dělat západní svět pro ukončení konfliktu? „Myslím, že je čas, aby na hranicích byli přítomni mezinárodní pozorovatelé a možná i jednotky OSN. Mám už ale zkušenost z Evropského parlamentu, že celá řada poslanců starých zemí EU nemá tu historickou zkušenost jako my a proto jen laxně přijímá to, co se dnes děje. Nedovedou si představit, že ta lež, kterou produkuje Moskva, je skutečně lží. Myslí si, že je tak obrovská, že by nemohla být vypuštěna. Vojska OSN na hranicích by ale byla symbolem toho, že není možné porušovat mezinárodní dohody, že po sobě nenecháme šlapat,“ řekl pro Echo24.cz Jaromír Štětina.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

20:10 Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

„Pokud vycházím z vyjádření Pirátů z minulosti, tak riziko, že na území České republiky se bude pohy…