Štětina a Pospíšil protestují proti pozvání Lukašenka do Bruselu

23. 11. 2017 13:58

Proti pozvání běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na páteční summit zemí EU a Východního partnerství protestují europoslanci Jaromír Štětina a Jiří Pospíšil (zvolení za TOP 09). Lukašenko byl na páté podobné jednání šéfů států a vlád zemí Unie a šesti východoevropskcýh států pozván poprvé, nakonec ale do Bruselu z Minsku dorazí ministr zahraničí Uladzimir Makej. Zprávu přinesla ČTK.

Štětina a Pospíšil protestují proti pozvání Lukašenka do Bruselu
Foto: kremlin.ru
Popisek: Prezidenti Alexandr Lukašenko (Bělorusko), Nursultan Nazarbajev (Kazachstán) a Vladimir Putin (Rusko)
reklama

Štětina v prohlášení připomněl, že projekt Východního partnerství vznikl za českého předsednictví EU v roce 2009 s cílem šířit myšlenky demokracie a právního státu a dát jim šanci ukotvit i ve státech na východě kontinentu.

„Nicméně současná pozvánka pro pana Lukašenka jde přesně proti tomuto duchu,“ uvedl Štětina. Pozvánka pro běloruského prezidenta je podle europoslance hozením běloruských demokratů ze strany EU přes palubu.

Jak tento týden vysvětloval novinářům dobře informovaný unijní diplomat, mířila z Bruselu pozvánka standardně hlavám států či vlád všech šesti zemí Východního partnerství, kromě Běloruska tedy také na Ukrajinu, do Arménie, Ázerbájdžánu, Gruzie a Moldavska.

Lukašenko byl ovšem mezi adresáty poprvé, letos v únoru totiž EU uvolnila své sankce zavedené vůči Bělorusku v roce 2004, které do té doby dlouholetému prezidentovi země spolu s dalšími přibližně 170 představiteli režimu příjezd na území unie zakazovaly.

Na situaci v Bělorusku dnes před budovou Justus Lipsius, kde se bude v pátek summit konat, upozorňovalo několik demonstrantů. Podle jednoho z nich, Dzjanise Kazakevyče, bylo Lukašenkovo pozvání velkou chybou. „Bohužel evropští politici zapomněli na základní hodnoty a principy EU. A když zrazujete vlastní hodnoty, nakonec ponesete následky svých špatných rozhodnutí. Jsem rád, že Lukašenko nakonec nedorazí, ale samotné pozvání skutečně podkopává základní unijní hodnoty,“ řekl ČTK.

Podle Jiřího Pospíšila musí EU věnovat lidským právům stejnou pozornost jako jiným tématům. „Pro běloruskou opozici je EU ostrovem demokracie – vzhlížejí k nám a očekávají od nás podporu ve svém snažení o zavedení demokratických pořádků ve své zemi,“ poznamenal europoslanec.

Štětina i Pospíšil patří v Evropském parlamentu do lidovecké frakce EPP. Ta na dnešní večer před summitem Východního partnerství sezvala do Bruselu „své“ evropské politiky, včetně šéfa unijních schůzek Donalda Tuska a šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. Přítomni mají být i premiéři Maďarska a Chorvatska Viktor Orbán a Andrej Plenković. Ze zemí Východního partnerství bude na schůzce EPP ukrajinský prezident Petro Porošenko, ale třeba také několik představitelů běloruské opozice jako Anatol Ljabedzka nebo Vital Rymaševski.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnus minulosti. A Poche. Pláč za Petříčka rázně přerušen

7:54 Hnus minulosti. A Poche. Pláč za Petříčka rázně přerušen

Po prohraném boji o předsednictví ČSSD se ministr Tomáš Petříček bude zřejmě poroučet i z funkce min…