Stínový ministr školství hovořil o děravém kbelíku. Ministr prý vlastně nic nenavrhl

06.02.2013 17:49

Stínový ministr školství Marcel Chládek čekal od ministra Fialy víc. Čekal důkladněji propracovaný plán na záchranu českého školství. Domnívá se totiž, že místo obecných frází je třeba jasně říci, jak zalepit díry, kterými vytékají peníze určené pro české školství. Je také třeba jasně říci, že financování škol podle počtu žáků je přežité. Slabinou Fialova plánu provedení dvakrát pěti kroků je i to, že se až příliš zaměřuje na vysoké školy.

Stínový ministr školství hovořil o děravém kbelíku. Ministr prý vlastně nic nenavrhl
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor Marcel Chládek

Ministr školství Petr Fiala představil deset kroků, jež by měli na pomoci ke zlepšení úrovně českého školství. Má dojít ke změnám na základních, středních i vysokých. V případě škol základních se má výuka sjednotit tak, aby nebylo znát rozdíly mezi jednotlivými regiony Česka, jak je tomu dnes. Co na tento plán říká opozice? O tom ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu promluvil stínový ministr školství za ČSSD senátor Marcel Chládek.

Přijde s plánem i dostatek peněz?

"Měl jsem velká očekávání, ale když jsem viděl to tzv. desatero, tak si myslím, že je to velmi slabé. S těmi body lze v zásadě souhlasit, ale konkrétního tam není celkem nic," prohlásil hned v úvodu pořadu Chládek, jenž byl z vystoupení ministra rozčarován.

Základní otázkou je, jak se bude teto plán deseti kroků naplňovat, jestli bude obsahovat např. péči o žáky z vyloučených lokalit a podobně. Stejně tak je třeba mít na paměti, že ministr mluví o kariérním řádu pro učitele, ale už nedodává, zda od státu na tento kariérní postup přijdou také peníze.

"Na druhou stranu, věc kde se shodneme, je ta, že financování škol formou vyplácení peněz na hlavu je přežité. To je také jeden z důvodů, proč klesá kvalita českého školství. Pokud budou školy hodnoceny podle počtu žáků, tak logicky klesne kvalita," prohlásil senátor.

Děravý kbelík českého školství

Chládek také poukázal na to, že Fiala ve svém plánu poněkud upřednostnil vysoké školství, což dovozuje z toho, že jim věnoval celou polovinu plánovaných kroků, zatímco všem ostatním školám věnoval také pět. Přitom, základní věc, kterou je podle Chládka třeba udělat, je zaměřit se na výraznější podporu základního školství tak, aby se i slabším žákům dostalo kvalitního vzdělání a snížili se rozdíly mezi dětmi.

Dalším problémem je prý plýtvání s finančními prostředky v resortu. "Když se podívám, jakým způsobem se plýtvá ve školství, což je vidět např. na projektu školních maturit, tak je třeba nejprve zalepit díry tomto děravém kbelíku, než tam nalijeme peníze další," zdůraznil politik ČSSD.

Zároveň je podle Chládka třeba změnit systém vzdělávání budoucích pedagogů. Stejně tak je třeba si říci, jakým způsobem chceme učit jednotlivé předměty, jak učit např. matematiku tak, aby děti bavila.

Návrat k osnovám školství nezachrání

V závěru pořadu přišla řeč i na osnovy, jejichž zrušení navrhla někdejší ministryně školství Petra Buzková. Po návratu osnov sice někteří lidé volají, ale podle Chládka by to nebyl ten nejlepší krok.

"Nemyslím si ale, že by správnou cestou byl návrat k osnovám. Tady je třeba si uvědomit, že nastavení každé koncepce vzdělávání se projeví až po letech, takže i zrušení osnov je třeba zhodnotit s odstupem času," prohlásil Chládek.

Spíše je třeba nastavit koncepci školství jako celku. Stát sice podle Chládka nemá zasahovat do autonomie vysokých škol, ale zároveň by si měl jasně říci, jaké absolventy potřebují např. české průmyslové podniky. V tomto směru zde dlouhodobě chyběla diskuse s Hospodářskou komorou ČR, ale to se naštěstí začíná měnit.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ha ha Hamáček. Raději křesla než důstojnost. Internet se ČSSD směje, Kalousek se rozčiluje

20:00 Ha ha Hamáček. Raději křesla než důstojnost. Internet se ČSSD směje, Kalousek se rozčiluje

Je rozhodnuto. ČSSD při hlasování o nedůvěře vládě opustí sál. Po dnešním jednání předsednictva to o…