Stotisícový Slavjansk se obává návratu separatistů a války

24.10.2014 9:20

Lidé žijící ve stotisícovém Slavjansku na východní Ukrajině se začínají obávat návratu války. Jejich obavy vzrostly poté, co samozvaný doněcký premiér Alexandr Zacharčenko oznámil, že radikálové podniknou útok na Slavjansk, Kramatorsk a Mariupol. „Vrátíme se tam, budou zas naše,“ předpověděl vůdce proruských separatistů. Z reportáže, kterou ze Slavjansku přináší páteční MF Dnes, vyplývá, že zdejší lidé se potýkají s nedostatkem peněz a mají strach jak z nadcházející zimy, tak především z návratu bojů.

Stotisícový Slavjansk se obává návratu separatistů a války
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny
reklama

Návrat separatistů si nepřeje například padesátník Andrej: „Nepřeji si to, zvlášť na konci se chovali hrozně. Kradli, unášeli, vyhrožovali,“ řekl redaktorovi listu Luboši Palatovi. Podle Andreje by návrat separatistů znamenal novou válku, kterou si ve městě nikdo nepřeje.

Město žije takřka běžným životem. Obchody jsou plné zboží

Slavjansk prý nyní žije téměř normálním životem. Na místním náměstí se v době kampaně před nedělními parlamentními volbami vpodvečer konají koncerty. I po setmění jsou ulice plné lidí, obchody jsou plné zboží. Fungují banky, úřady, nemocnice.

Jenže strach z budoucnosti je ve městě patrný. „Lidé nám tu nechtějí pronajímat byty, kanceláře. Ne, že bychom platili málo, ale prostě se bojí, že kdyby se to obrátilo, separatisté je označí za kolaboranty,“ citoval list pracovníka jedné západní humanitární organizace, která ve Slavjansku a okolí působí.

Dětem je zima, jsou často nemocné

Lidem také vadí, že se v bytech ještě nezačalo topit, dětem je prý zima a řada jich je proto nemocná. Místní také nemají peníze na nutné opravy domů. „Kyjev sliboval, že nám přispěje, ale když jsme museli znovu zasklívat většinu oken, všechno jsme platili ze svého,“ uvedla Eva, která má u výpadovky malé bistro.

Malou ochotu obyvatel města angažovat se v případných dalších bojích ilustruje list na čtyřicátníku Ivanovi. Když bylo město pod kontrolou separatistů, ptali se jej, proč nechce bojovat s nimi, nyní se jej na to samé ptají Ukrajinci. „Já si ale válku zažil za Sovětského svazu, poslali mě do Afghánistánu a už bojovat nechci. Nikdy v životě,“ řekl listu Ivan s tím, že samopal by vzal do ruky teprve poté, co by někdo ublížil jeho ženě nebo jeho dětem. „Pokud by se jim mělo něco stát, tak bojovat půjdu. Ale za nějakou Doněckou republiku nebo za Ukrajinu, to ani náhodou!“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šedivý: Spojení Číny a Ruska? NATO zaspalo. To, pokud se dokončí... A k tomu další rána

19:34 Generál Šedivý: Spojení Číny a Ruska? NATO zaspalo. To, pokud se dokončí... A k tomu další rána

Při spojování Ruska a Číny Severoatlantická aliance zaspala, kdyby se tyto dvě velmoci spojily i voj…