Stovky osobností vyzvaly Hamáčka, aby ČR přijala sirotky z táborů

12.11.2019 18:30 | Zprávy

Členky spolku Pražské matky vyzvaly dnes ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby okamžitě podnikl kroky k přijetí sirotků z uprchlických táborů v Řecku. Kritizovaly ho za jeho postoj k žádosti řecké strany o pomoc s dětskými uprchlíky. Desítka aktivistek dnes dopoledne na ministerstvu vnitra předala otevřený dopis s výzvou, kterou podepsalo přes devět desítek žen a dva muži. Už v pondělí vyzvalo Hamáčka a vládu k jednání s Řeckem a k přijetí dětských běženců víc než pět stovek osobností.

Stovky osobností vyzvaly Hamáčka, aby ČR přijala sirotky z táborů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček

Řecko začátkem září vyzvalo ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. V dopisu, na který upozornil server Hlídací pes, řecká strana ČR žádala o převzetí 40 dětí. Hamáček pak uvedl, že Řecko se jen snaží znovu vyvolat debatu o přerozdělování uprchlíků. Dodal, že v přesouvání sedmnáctiletých bez nároku na azyl po Evropě nevidí smysl.

Pět stovek pisatelů a pisatelek v listu uvádí, že se česká migrační politika dlouhodobě pohybuje „na samé hranici mezi humanitou a nehumánností“ a že se nechtějí smířit s tím, že by ČR na hodnoty humanity a solidarity rezignovala. Přijetí dětských uprchlíků z táborů by mělo být lidskou povinností i solidárním projevem s jinou členskou zemí, která o pomoc žádá, uvedli signatáři a signatářky. Dopis podepsali například kněz Tomáš Halík, někdejší ministři školství Jan Sokol a Stanislav Štech, bývalí disidenti Svatopluk Karásek a Jiřina Šiklová a řada duchovních, akademiků, historiků a dalších osobností. Dopis dnes signatáři poskytli ČTK.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Jan Lipavský byl položen dotaz

Vážený pane ministře,

ocituji vám něco z Wikipedie: Lidská práva v Kataru jsou značně omezená. Hlavním zdrojem katarské legislativy je podle katarské ústavy šaría. Bičování a kamenování jsou zde proto zákonnými tresty. Stovky tisíc pracovníků pocházejících převážně z jižní Asie zde riskují vykořisťování a útlak, vedoucí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kuřecí“ výsměch Petru Fialovi nebere konce

13:50 „Kuřecí“ výsměch Petru Fialovi nebere konce

Koalice Spolu vedená Petrem Fialou k podzimním volbám přišla s netradičním vizuálem své předvolební …