Strany nesestaví dlouhodobě funkční vládu, domnívá se starostka města Králíky

21.11.2013 15:17

Vliv na budoucí vývoj bude mít podle jejího názoru vnitrostranický boj uvnitř ČSSD, který nepovažuje za zažehnaný. Většinu programových priorit stran považuje také za populistické předvolební sliby. S jakými prioritami ona sama vstoupila do politiky a jak se snaží vypořádat s aktuálními problémy města? Proč nepodporuje zákaz hazardu ve městě? Nejen na to odpovídala starostka Jana Ponocná (BPP) našim stránkám.

Strany nesestaví dlouhodobě funkční vládu, domnívá se starostka města Králíky
Foto: Hans Štembera
Popisek: vláda, ilustrační foto

Paní starostko, vaše domněnka, že Rusnokova vláda nezíská důvěru, se potvrdila a občané tak šli na konci října k volebním urnám. Jak hodnotíte výsledek voleb a co očekáváte od budoucí vlády? Jaká z programových priorit stran vás zaujala a měla být podle vás schválena již dávno?

Výsledek voleb se dal očekávat, ale nepovažuji ho za dobrý. Po volbách zasedne ve sněmovně sedm stran, z nichž dvě jsou naprosto nové. Osobně si myslím, že brzy půjdeme k dalším volbám, protože strany nebudou schopny sestavit vládu, která by byla schopná dlouhodobě fungovat. Z programových priorit stran, které se dostaly do sněmovny, mě nezaujala žádná. Naopak většinu z nich považuji za populistické předvolební sliby včetně stále opakovanému boji proti korupci.

Na místo povolebního vyjednávání se ale po volbách řešil rozkol uvnitř vítězné ČSSD. O čem to podle vás svědčí? A byť jde o značně předčasnou otázku, jak za těchto okolností bude fungovat vláda, podaří se jí vše ustát? Přeci jen poslední vládu doprovázely mnohé skandály a nakonec na ně doplatila.

Už podle některých signálů v době volební kampaně se dalo čekat, že boj o moc uvnitř ČSSD narůstá a i přes současné zdánlivé uklidnění situace je zřejmé, že problém zdaleka není zažehnán. Právě to je jedním z důvodů, proč si myslím, že v dohledné době budou nové předčasné volby.

Proč jste se vy osobně stala političkou? Přeci jen žen v politice ubývá, což potvrdily i předčasné volby. A do jaké míry se vám podařilo naplnit priority, s nimiž jste do toho šla?

Když jsem se v roce 2006 rozhodla kandidovat do městského zastupitelstva, neměla jsem pocit, že vstupuji do politiky. Chtěla jsem v té době udělat něco pro zklidnění poměrně polarizované situace ve městě a jako řadová zastupitelka se podílet na rozvoji města. Velká podpora volebního sdružení Naše město hned při prvních volbách mě hodně překvapila. Ještě v průběhu svého prvního volebního období jsem byla přesvědčena, že politika se v malých městech dělá pouze půl roku před volbami a tři a půl roku zastupitelé řeší vše v zájmu města a jeho občanů bez ohledu na svoji politickou příslušnost. V tomto volebním období si to už myslím méně. Politikaření v negativním smyslu se dostalo už i na nejnižší samosprávnou úroveň. Na začátku mého působení v samosprávě jsem neměla žádnou výraznou prioritu, přesto si myslím, že se podařilo prosadit významné věci z volebního programu Našeho města. Větší než radost z úspěchů je ale zklamání nad tím, že se nám nepodařilo v Králíkách udržet gymnázium.  

Již za pár dnů se mohou občané těšit na digitalizaci místního kina. Kolik bude do digitalizace a následně do provozu investovat radnice? A jak byste především celkově hodnotila kulturní možnosti pro obyvatele Králík?

I digitalizace kina vzbudila v Králíkách poměrně hodně vášní a proto mám velkou radost, že se vše nakonec podařilo a 22. listopadu 2013 byl provoz zmodernizovaného kina zahájen filmem 7 dní hříchů, který se natáčel i v Králíkách. Hodnota této investice je 3 mil. Kč a k vytvoření dobrého prostředí pro diváky bude ještě potřeba provést úpravy hlediště v hodnotě cca 300 tis. Kč. Běžné provozní náklady kina by neměly překročit výši, která byla před digitalizací.

Králíky jsou malé město, a proto není v našich možnostech poskytnout stejné kulturní vyžití jako ve větších městech. Přesto si myslím, že nějak významně kulturně nestrádáme. Podle návštěvnosti mám spíše pocit, že občané nedokáží dostatečně využít nabídku kulturních programů, kterou mají k dispozici. Sál kulturního domu zaručeně naplní program, ve kterém účinkují děti, představení místních ochotníků a „umělci z Prahy“. Vážná hudba je v tomto ohledu spíše Popelkou.

Problémem na Králicku je doprava, jak jste ale uvedla pro naše stránky, řešení není bohužel v kompetenci města. Jak byste tak v tomto směru hodnotila komunikaci s krajem, případně ŘSD a ministerstvem?

Od nástupu nového vedení kraje se komunikace v oblasti regionální dopravy výrazně zlepšila. Mám pocit, že nám odpovědní pracovníci více naslouchají a od února roku 2013 se na železniční trať Dolní Lipka – Hanušovice vrátily alespoň o víkendu vlaky. Změny k lepšímu však probíhají pomalu a my s obavami očekáváme právě připravované nové jízdní řády.

I špatná infrastruktura má, bohužel, vliv na zájem potencionálních investorů, což se projevuje ve svém důsledku i na nedostatku pracovních příležitostí a poklesu počtu obyvatel. Co se ale z pozice starostky a možností, které máte, snažíte dělat pro zvrácení toho negativního trendu?  A co byste na životě ve městě vyzdvihla?

I když si to občané většinou nemyslí, samospráva má jen málo možností ovlivnit zaměstnanost ve městě. Přesto se snažíme se zaměstnavateli ve městě komunikovat. Snažíme se také vytvářet podmínky pro rozvoj cestovního ruchu, který je pro zaměstnanost v regionu stále významnější, především podporou subjektů provozujících na Králicku pevnostní objekty a vojenské muzeum. 

Co bych na životě ve městě vyzdvihla? To je těžká otázka. Pro každého to může být něco jiného: Čisté životní prostředí, klid, možnost realizace každého občana, který projeví zájem o spolkovou činnost… Pro mě osobně je to kombinace všech těchto věcí a skutečnost, že každého člověka, kterého ve městě potkám, osobně znám.

Již více než rok platí ve městě vyhláška o zákazu hazardu a ještě dva roky zbývají provozovatelům do jejich definitivního uzavření. Vy osobně jste úplnému zákazu hazardu nebyla nakloněna, jelikož nevnímáte vyšší kriminalitu ve městě a obáváte se tak, že město přijde o značnou část příjmu do rozpočtu. Dokážete odhadnout o kolik?  A nepomůže vám v tomto směru novela RUD?

Příjmy městského rozpočtu z hazardu se ustálily na částce cca 1,5 mil. Kč. Tato částka pro nás představuje např. celoroční provoz městského muzea nebo knihovny, případně na půl roku údržbu městských komunikací. S výpadkem této částky si bude muset v budoucnosti zastupitelstvo poradit. Není to neřešitelný problém. Když jsme si dokázali poradit s výpadkem 8 mil. Kč bez jakéhokoliv varování při nástupu ekonomické recese v roce 2008, zvládneme jistě i toto. Změna zákona o rozpočtovém určení daní nám pomáhá už nyní. Město Králíky získalo díky této změně cca 8 mil. Kč, takže jsme se v letošním roce vrátili na úroveň roku 2007.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Práva Romů?" Ne. Křeček smáznul světovou neziskovku. Řekl vše

7:51 ,,Práva Romů?" Ne. Křeček smáznul světovou neziskovku. Řekl vše

Ředitelka české odbočky neziskové organizace Amnesty International Linda Sokačová nedávno obvinila v…