Stráský dal povel k chemickému postřiku NP Šumava. Povolení nemá

05.05.2011 15:20

S dodržováním zákona si evidentně příliš neláme hlavu ředitel NP Šumava Jan Stráský. Hlídky ekologického Hnutí Duha zjistily, že v boji proti kůrovci dal souhlas používat i chemické postřiky, ačkoli k tomu ještě nemá potřebné úřední povolení, informuje Aktuálně.cz.

Stráský dal povel k chemickému postřiku NP Šumava. Povolení nemá

Stovky otrávených lapáků a trojnožek podél lesních cest, a to i v oblastech, kde bylo zatím kvůli ochraně přírody zasahovat proti kůrovci zakázáno. našly hlídky ekologického Hnutí Duha. Zjistily tak, že Národní park Šumava začal v boji proti kůrovci používat i chemické postřiky, ačkoli k tomu ještě nemá potřebné úřední povolení.

Tou je výjimka ze zákona o ochraně přírody a krajiny. „Ředitel Jan Stráský okázale ignoruje zákon, který má vzácnou přírodu národního parku chránit. Začal používat proti kůrovci chemické postřiky i když to zákon o ochraně přírody v národním parku přísně zakazuje a výjimku k tomu zatím nedostal," řekl Jan Bláha z Hnutí Duha, které proto podalo podnět České inspekci životního prostředí.

Jedy potravním řetězcem likvidují i sýkorky

Ředitel Stráský přiznal, že příslušné povolení k používání pesticidů zatím skutečně nemá. Zároveň dodal, že to je jen otázkou dní, kdy ho získá. „Po dnešním jednání jsem přesvědčen, že do týdne bude uděleno," prohlásil pro Aktuálně.cz Stráský. Uvedl, že park žádá o příslušné výjimky už od ledna, ale kvůli personálním změnám ve vedení správy chráněného území, se řízení protáhlo.

Hnutí Duha upozorňuje, že chemický postřik nezabije pouze kůrovce, ale i další hmyz. „Jedovaté pesticidy by se neměly používat ani v hospodářském lese, natož v národním parku. Otrávené stromy totiž zabijí často víc jiného hmyzu než samotných kůrovců," upozornil Bláha s tím, že se jedy přes otrávené brouky dostávají dál do potravních řetězců. „Bylo prokázáno, že v lesích, kde byly postřiky použité, kvůli tomu umírají mláďata hmyzožravých ptáků, například sýkorek," dodal Bláha.

K věci:

Člověk jako Stráský nemůže chránit přírodu, křičí ekologové 

Stráský řeší Šumavu jako hospodářství, namítá Schwarzenberg 

O Šumavě by měl rozhodovat expert. Stráský je neznalý turista

Foto: npsumava.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Průs*r. Zdravotníci došli, Praha v nouzi. Hřib mimořádně vystoupil, je to zlé

10:20 Průs*r. Zdravotníci došli, Praha v nouzi. Hřib mimořádně vystoupil, je to zlé

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) řekl lidem pravdu. Situace v pražských nemocnicích je opravdu …