Do řeči se pustili spíše starší lidé, i když čest výjimkám. Ač počasí předjarní, do zpěvu nikomu nebylo. Těžké téma, nebo akutní dennodenní starosti? Jen stěží jsme našli ty, kteří se s námi podělili o pár vět. I když, výjimka potvrdila pravidlo...
Hejtman Bernard si asi spletl partaj
„Sice mě se už progresivní daň nikterak výrazně netýká, protože jsem v důchodu, ale rozhodně s tím souhlasím, protože v okolních vyspělých kapitalistických státech tato progresivní daň funguje už dávno,“ řekla nám dobře vypadající postarší dáma. „Kdo má vysoký plat, platí více, kdo má nižší příjem, platí míň. Dnes tu máme jednotnou daň, ale zcela jiné peníze odvádí člověk s deseti tisíci a kolik mu zbude, že. A jiný, který má sto tisíc, tak mu zbude mnohonásobně více než tomu nebožákovi s deseti tisíci. Proto jsem pro progresivní daň.“
A co říká na reakce muže z kraje? „Překvapil mne náš pan hejtman Bernard, který proti tomu protestuje a je pro zvýšení hranice až na sto tisíc. Řekněte mi, kolik lidí v kraji bere oněch sto tisíc. Normální lidé tady berou mezi dvaceti až maximálně 35 tisíci a těm bych tu progresivní, tedy nižší daň rozhodně přála.“ A jak se s tím „popere“ střední třída? „Vůbec mi to nepřipadá jako útok střední vrstvy, protože v tom případě nevím, kolik je to lidí. Je to několik podnikatelů, ale běžní pracující a státní zaměstnanci tohoto výdělku nedosahují. Je zvláštní, jaké názory má náš pan hejtman a zdali si tedy nespletl partaj,“ pustila se do sociálnědemokratického hejtmana. „Ministr financí, protože sedí na kase a je velkopodnikatel, tak ten o nějakou progresivní daň stát nebude. Což je pochopitelné vzhledem k jeho příjmům,“ pustila se krátce do Andreje Babiše.
Levicové? Scestné!
Progresivní zdanění je tedy levicové? „Není to komunistický návrh. Na to přišli kapitalisté již před naší vládou – třeba v Německu nebo ve Francii. Zdravotní sestry ani lékaři tady nedosahují těchto částek. Normální průměrný plat sester, které jsou v nemocnicích od nevidím do nevidím, je kolem 22 tisíc čistého. Ony platí příšerné daně. S lékaři to samé. Kdy dosáhne kolem 40 tisíc – maximálně, když má svoji ambulanci a k tomu ještě chodí sloužit do nemocnice,“ konstatovala na závěr dáma.
Ale jiná, o něco starší paní, už nebyla příliš sdílná: „Já nevím. Já bych nedávala nikomu žádné daně, to by bylo nejlepší. Je to nespravedlivé. Ale ti lidi nemůžou za to, že mají větší příjem, copak snad budou kvůli tomu shánět práci s nižší mzdou? Myslím, že je to scestné,“ mávla rukou, jako by odháněla nejen nás, ale i chmurné myšlenky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala