Středočeský kraj uhradí regulační poplatky za 7,1 milionu korun

28.07.2014 22:36

Středočeský kraj uhradí pacientům za letošní první pololetí regulační poplatky za 7,1 milionu korun. Celkem tak bude uspokojeno 4752 žádostí, řekla v pondělí novinářům krajská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM). Kraj proplácí regulační poplatky formou daru jako poslední v republice, opoziční ODS to kritizuje. Ostatní regiony od této praxe ustoupily.

Středočeský kraj uhradí regulační poplatky za 7,1 milionu korun
Foto: red
Popisek: Poplatky v nemocnici, ilustrační foto
reklama

Letos v lednu hejtmanství změnilo podmínky pro proplácení regulačních poplatků. Požadovanou částku žadatelům zaplatí pouze za uplynulé čtvrtletí, proplacení staršího poplatku už není možné. V posledním čtvrtletí minulého roku se podle Fialové například stalo, že z Kolínska přicházely žádosti i tři roky zpětně. Kraj tehdy vyplatil na poplatcích více než jindy. To už by teď nemělo být možné.

Kraj vyplatil 66,6 milionu korun a vyhověl 40 tisícům žádostí

Středočeský kraj proplácí poplatky od roku 2009. O rok později ale přešel na někdejší plzeňský model, kdy pacient poplatek nejdříve zaplatí a poté případně žádá o jeho vrácení. Předtím pacienti nic v nemocnicích platit nemuseli a poplatek byl za ně po ústní dohodě automaticky zaplacen. Kraj to stálo výrazně více - v roce 2009 přes 80 milionů korun a za období leden až červenec 2010 dalších 46 milionů korun. Od té doby až dosud Středočeský kraj vyplatil celkem 66,6 milionu korun a vyhověl více než 40.000 žadatelů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

4:44 Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

Posledních několik týdnů se celkem živě spekuluje o tom, že by někdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta …