Středula bije na poplach: Bude se propouštět. Tito lidé zůstanou bez peněz. Je tu apel na vládu

08.04.2020 22:07

Poslanecká sněmovna přijímá opatření, která mají bránit dopadům šíření pandemie koronaviru. Zásadní opatření se dotýkají především zaměstnanců a zaměstnavatelů. O ekonomických aspektech celého vývoje hovořil v pořadu Interview na ČT24 Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). „Máme ekonomický blackout, musí přijít další mimořádná opatření. Firmy potřebují kontokorentní úvěry, jinak zkolabují,“ říká.

Středula bije na poplach: Bude se propouštět. Tito lidé zůstanou bez peněz. Je tu apel na vládu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových třech procentech, na stejné úrovni byla i loni v březnu. Tyto hodnoty jsou však podle Středuly neudržitelné. „Řada zaměstnavatelů teď čekala, jak bude fungovat program Antivirus. Pokud zafunguje, může být nezaměstnanost nižší,“ odhaduje vývoj na trhu práce.

Jedním dechem však zmiňuje, že zcela jistě se situace bude zhoršovat v celém sektoru turistického ruchu, tedy v hotelnictví a cestovním ruchu. „Nestane se, že tito lidé v blízkém horizontu najdou náhradní zaměstnání. Je tu i celá řada svobodných povolání, byla uzavřena divadla, koncerty, zkolabovala kongresová turistika,“ připomíná předseda ČMKOS.

Na tuto krizovou situaci by se vláda měla připravit. „Musí těm lidem pomoci, není to jen o zaměstnancích, ale i o zaměstnavatelích, o OSVČ a o svobodných povoláních,“ poukázal na ty, kteří brzy nebudou mít potřebné prostředky.

Anketa

Tomio Okamura volá po referendu o vystoupení z EU. Jak byste v tomto referendu hlasovali?

hlasovalo: 28392 lidí

Vláda by podle Středuly měla přijít s dalšími úlevnými opatřeními. „Podpora v nezaměstnanosti je v České republice tragický nízká. Program Antivirus není všelék, pomůže částečně jen zaměstnavatelům, kteří budou držet zaměstnanost, ale rozhodně nepomůže firmám prostřednictvím oběžných prostředků,“ upozornil Středula.

Firmy nutně potřebují kontokorentní úvěry. „Banky to musí vnímat jako mimořádnou situaci. Nesmějí spekulovat nad tím, že na té situaci někdo mimořádně vydělá, Pokud by tak banky nečinily, celý řetězec, včetně zaměstnanců a firem, zkolabuje,“ varuje.

Program Antivirus má podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) za cíl, aby zaměstnavatelé nepropouštěli zaměstnance předčasně. Ale už se tak děje. Propouštěním hrozí jak soukromé, tak státní firmy, podotkl Středula.

„Všem firmám se nemůže podařit ochránit své zaměstnance. Musí přijít pomoc firmám, které lidi zaměstnávají, a OSVČ, není jiná cesta,“ zopakoval. „Prožíváme ekonomický blackout, proto je třeba přijmout další mimořádná opatření. Situace je nesrovnatelná s rokem 2009,“ doplnil.

Sám stát prostřednictvím ministrů uklidňuje, že není potřeba propouštět předčasně. „Vláda nemůže v této chvíli vše vědět a znát. Manažer konkrétní firmy musí konat, může se také dopustit trestného činu, pokud nebude konat s péčí řádného hospodáře,“ uvedl Středula.

„Pro zaměstnance, kteří musí být nyní doma, vyjednáváme výší náhrady mzdy, se 60 procenty se nespokojíme. Chceme, aby to bylo minimálně kolem 80 procent, může to být i 100 procent,“ poznamenal.

Vůči vládě se objevovaly výhrady nejen ve Sněmovně, ale i ze strany firem a podnikatelů, že nemá konkrétní plán, podle kterého se dál řídit, a kdy dojde k uvolnění jednotlivých mimořádných opatření, aby se ekonomika rozhýbala. Je ale složité mít plán, nikdo nemá křišťálovou kouli, aby řekl, jak se bude virus šířit dál, míní Středula.

„Pokud by se nyní rozvolňovala opatření a došlo by k druhé vlně šíření viru, mohlo by se stát, že to ekonomiku zastaví ještě jednou. Nevyžadujeme strategický plán. Věříme tomu, že lidé ve zdravotnictví předloží opatření s rozumem,“ sdělil za odborové svazy Středula.

Varoval před nápadem náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly o řízeném promoření populace se současnou ochranou ohrožených rizikových skupin, a tím dosáhnout přirozené kolektivní imunizace obyvatelstva. „Tohle opravdu lidi neuvěřitelně vyděsilo. Tahle se to dělat nemá. Mají se nejdřív domluvit, pak přijit s jedním stanoviskem, které vláda akceptuje a dále prezentuje. Zdraví je na prvním místě a nikdo nemůže říkat, že to tu „promoříme“, někteří zemřou. A udělá se takový riskantní krok,“ kroutil Středula nechápavě hlavou.

„Věřím, že i tak se pak ekonomiku podaří napravit. Ne sice do stavu před březnem letošního roku, ale bude to jiná ekonomika. Věřím, že i pak to bude přijatelné. Musíme pro to ale něco udělat,“ uzavřel předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…