Stropnický: Nového náčelníka generálního štábu již vybírat nebudu

04.10.2017 19:11

Nového náčelníka generálního štábu již současný ministr obrany Martin Stropnický (ANO) vybírat neplánuje. Za důvod označil blížící se parlamentní i prezidentské volby. Stropnický to řekl v rozhovoru ČTK.

Stropnický: Nového náčelníka generálního štábu již vybírat nebudu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Stropnický

Nástupce současného náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře by podle něj měl začít pracovat příští rok. Stropnický původně chtěl nového šéfa generálního štábu vybrat ještě před koncem svého funkčního období.

„Bylo to docela velké dilema,“ poznamenal Stropnický k rozhodnutí. Časový souběh označil za nešťastný. „Nikdo neví, kdo bude budoucím ministrem obrany, máme před sebou prezidentskou volbu. Jsou to dva klíčoví lidé, kteří se na tom budou podílet. Asi není úplně dobré to udělat na odchodnou,“ poznamenal ministr. „Čili já si nemyslím, že by tato vláda měla třeba na podzim schválit nějaké konkrétní jméno, nechal bych to na vládu novou, to je moje představa,“ dodal.

Zároveň poznamenal, že by bylo dobré, aby výměna na pozici náčelníka generálního štábu nastala v roce 2018. Koho by rád viděl na místě generála Bečváře, nechtěl Stropnický komentovat. „Plejáda jmen není nekonečná, ale jsou to velmi citlivé věci,“ podotkl. „Určitě to musí být zkušený člověk, který má v armádě nějakou autoritu. Musí to být v souladu s názorem hlavy státu, který úplně neznám,“ dodal.

Devětapadesátiletému Bečvářovi měl skončit kontrakt v armádě letos v létě, Stropnický se loni rozhodl jej o rok prodloužit. Náčelníka generálního štábu na návrh vlády a po projednání v příslušném výboru Poslanecké sněmovny jmenuje prezident republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

19:51 Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

„Byl by to boj a rozhodně nic hezkého.“ To ne, žádné násilí! Ani evidentní političtí odpůrci nové Ba…