Stropnický bude jednat s Pentagonem

28.04.2014 0:00

Česká diplomacie míří do Washingtonu. Hospodářské noviny píší, že ministr obrany Martin Stropnický (ANO) bude při své první návštěvě USA jednat v Pentagonu kromě krize na Ukrajině o možnosti zapojení českých vojáků do společných cvičení jednotek Spojených států a NATO v Evropě.

Stropnický bude jednat s Pentagonem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Stropnický

„Krize na Ukrajině se samozřejmě promítá nejen do česko-amerických, ale obecně do transatlantických bezpečnostních vztahů,“ citují HN Daniela Koštovala, státního tajemníka na MO.

Česká delegace chce v Pentagonu mluvit i o zapojení českých vojáků do společných americko-aliančních cvičení po Evropě, která se chystají na příští měsíce. Ministr obrany ČR Martin Stropnický má v plánu jednání se šéfem Pentagonu Chuckem Hagelem. Podle Hospodářských novin součástí jednání bude i takzvaně běžná agenda, jako je účast českých jednotek v Afghánistánu a možnost jejich působení po roce 2014.

Část amerických vojáků by mohla cvičit na našem území

HN připomínají, že v reakci na silovou politiku Ruska Spojené státy v minulém týdnu vyslaly do Polska a tří pobaltských zemí svoje vojáky. Jde prý o kontingenty o síle okolo sto padesáti mužů. Jde prý o jasný signál, že USA v důsledku ukrajinské krize mohou přehodnotit svoji politiku posledních let, kdy své vojáky z Evropy stahovaly. Uvažuje se prý o tom, jakým způsobem by šlo americkou vojenskou přítomnost využít přímo v České republice. Část amerického kontingentu by prý mohla cvičit a působit přímo na českém území.

Martin Stropnický kromě Pentagonu navštíví Kongres a vystoupí v think tanku Atlantic Council na konferenci. Té se také účastní bývalý ministr obrany (ODS) Alexandr Vondra.

Ve stejné době budou podle HN jednat v USA ještě další čeští politici a diplomaté. Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček se ve Washingtonu účastní Parlamentního shromáždění NATO. A do Kongresu zavítá zmocněnec české vlády pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Moravcovy věže dorazil filozof Bělohradský a začal nakládat: Tato země je zraněná. Musí vzniknout evropský stát. Slova svrchovanost a identita úplně škrtněte, stejně nevíte, co znamenají

13:53 Do Moravcovy věže dorazil filozof Bělohradský a začal nakládat: Tato země je zraněná. Musí vzniknout evropský stát. Slova svrchovanost a identita úplně škrtněte, stejně nevíte, co znamenají

Moderátor Václav Moravec přivítal v Žižkovské věži ministra zahraničí v demisi Martina Stropnického,…