Stropnický bude kandidovat za socdem v Praze

16.07.2021 20:42

Širší vedení ČSSD na svém zasedání schválilo podobu kandidátních listin pro letošní volby do Poslanecké sněmovny. Volební lídr a předseda strany Jan Hamáček se bude o hlasy voličů ucházet ve Středočeském kraji. Z ministrů vlády se na čelních pozicích objeví také Jana Maláčová, která povede pražskou kandidátku, a Lubomír Zaorálek, lídr ve svém domácím Moravskoslezském kraji. Oproti jiným parlamentním stranám má ČSSD ženské zastoupení v čele kandidátky hned ve třech krajích.

Stropnický bude kandidovat za socdem v Praze
Foto: Repro XTV
Popisek: Bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický

„Za poslední čtyři roky se nám podařilo prosadit dlouhou řadu bodů, které jsme slíbili. Zvedli jsme platy učitelů na evropský průměr. Průběžně zvyšujeme důchody. O 80 tisíc korun jsme navýšili rodičovskou. Nemocenská se zase proplácí v prvních třech dnech nemoci. Právě díky ČSSD tato vláda prosazovala levicový program, rostly platy, udrželi jsme nejnižší nezaměstnanost v Evropě," pojmenoval největší úspěchy předseda strany Jan Hamáček. 

Na kandidátkách socdem, kterou schválilo vedení strany, se objeví celá řada zajímavých tváří. V Praze například bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický nebo bývalý eurokomisař a předseda ČSSD Vladimír Špidla. Lídrem v Plzeňském kraji bude lékař a krajský koordinátor očkování Robin Šín. Ve Zlínskémkraji se vedle čelní kandidátky Aleny Gajdůškové objeví například i jméno zdravotnické odborářky Ivy Hromadové.

O ČSSD se psalo v souvislosti s jejími tvářemi také ve čtvrtek. Nezaplatil členské příspěvky, a tím se za ním v sociální demokracii zavřela voda. A přitom to byl jeden z českých premiérů a také předseda ČSSD. Řeč je o Bohuslavu Sobotkovi, který takto v tichosti ze strany odešel. Informaci potvrdil Jan Hamáček. Ten poděkoval Sobotkovi za práci pro stranu a pro zemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tomáš A. Nový

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uzdravení to setřesou, očkovaní ne. Šinkora odpálil bombu. Politici to nepochopili

17:22 Uzdravení to setřesou, očkovaní ne. Šinkora odpálil bombu. Politici to nepochopili

Imunolog Jiří Šinkora prozradil, že se sám nechal v lednu takzvaně promořit, protože ve svém věku by…