Stropnický junior promluvil: ANO, to je Agrofert, a k tomu pár nepříliš schopných lidí. Já je v Praze poznal...

25. 1. 2016 21:28

Nový šéf Strany zelených Matěj Stropnický zalitoval, že volil Miloše Zemana prezidentem. Karel Schwarzenberg pro něj ale byl nepřijatelný, protože reprezentoval vládu, která se chovala asociálně. Osekala dávky potřebným, a to je špatně. A možná i proto se dnes lidé bojí uprchlíků. Když se jich totiž zastává Miroslav Kalousek, lidé si podle Stropnického říkají, že jim nový šéf TOP 09 sebere peníze, aby je mohl dát uprchlíkům.

Stropnický junior promluvil: ANO, to je Agrofert, a k tomu pár nepříliš schopných lidí. Já je v Praze poznal...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Matěj Stropnický a Adriana Krnáčová
reklama

Matěj Stropnický je novým šéfem Strany zelených. A v nové pozici je o něj zájem. Po pondělní Kauze dne zavítal do Interview ČT24. „V době Martina Bursíka jsme byli loajálnější spíš vládě a funkcím než programu, od nějž jsme byli ochotni ustupovat,“ postěžoval si hned na úvod. V roce 2010 ale zelení vypadli ze sněmovny, podle hosta právem, a teď se šest let konsolidovali. Povedlo se a je čas přejít do protiútoku.

„Když se mluví o transatlantické smlouvě s USA, často se zapomíná na to, že globalizace přispívá k zadlužení států. To je problém, ale teď je třeba najít i jeho řešení. Vezměme si, že si budeme dovážet rajčata ze Španělska. Všichni cítí, že je to nesmysl. A teď budeme dovážet ještě rajčata z USA? K tomu nám budou po dálnicích jezdit přetížené kamiony s těmi rajčaty, ale opravy dálnic bude platit stát. To je nesmysl,“ prohlásil jasně. Náklady by podle jeho názoru měli vést zmínění podnikatelé.

Je to skupina zaměstnanců Agrofertu a k nim nesourodá skupina nepříliš schopných lidí. O tom jsem se přesvědčil v Praze. Ale hnutí není, když všichni dělají to, co chce šéf,“ poznamenal nový předseda. Zelení jsou naproti tomu obhájci veřejného zájmu. Ukázal to i na tom, že chtěl zkrotit developery v Praze, a vsadil na to svou funkci.

ANO se podařilo vytvořit iluzi, že je plné kompetentních lidí

Strana zelených na sjezd pozvala ČSSD, Starosty a nezávislé nebo Piráty. To jsou nejbližší spojenci. Pokud jde o komunisty, ti jsou vyloučeni. KSČM je šovinistická národní strana, kam se poděl jejich internacionalismus?“ ptal se host. Komunisté jsou podle jeho názoru anachronickou stranou, která nedělá nic na ochranu životního prostředí.

„ANO se podařilo vytvořit iluzi, že je plné kompetentních lidí. Jenže hnutí ANO kompetentní není, což se v Praze jasně ukázalo. Zklamání se Stropnický dočkal i u Miloše Zemana. „Miloš Zeman se nestal prezidentem slabých, ale prezidentem slabochů. On povzbuzuje v lidech jejich strachy a jejich zášti. To ale prezident nemá dělat,“ udeřil.

Ostře se ale vymezil i proti TOP 09. Karel Schwarzenberg sice volá po tom, že musíme převzít globální odpovědnost. Ale že to zní právě od TOP 09, ještě přispívá k šíření toho strachu, protože si všichni pamatují, jak vláda s TOP 09 osekávala důchody. „Osekávala dávky potřebným a tak dále. A lidé se teď bojí, že případná vláda s panem Miroslavem Kalouskem získá peníze pro uprchlíky tím, že je sebere vlastním lidem,“ rýpl si nový předseda zelených.

Podle jeho názoru se nemusíme bát uprchlíků, větší rizika nám hrozí na D1 než to, že by k nám dorazil nějaký terorista. Česká republika nemá žádnou koloniální minulost, takže ti lidé z Afriky nemají důvod útočit právě na Česko. „Ve Francii nebo ve Velké Británii to bylo jiné. Ovládali území v severní Africe a tam dnes vyrůstají noví mladí lidé, kteří si čtou o svých dějinách a čtou si o koloniích,“ poznamenal. Tím prý rozhodně nechce říct, že by Francii či Británii přál teroristické útoky, ale je třeba to chápat.

Ačkoli je tak kritický k Západu, věří, že by Česko mělo být „kritickou součástí Západu“, který se bude podílet na zklidnění situace na Blízkém východě, jen tak se podaří zastavit uprchlickou krizi.

Nakonec se vyjádřil i k situaci v Praze. Zelení, Piráti a další progresivní síly by to podle jeho názoru neměly nechat na lidech, jako jsou Radmila Kleslová z ANO, Karel Březina z ČSSD nebo Jiří Nouza z TOP 09. Pokud se spolu domluví zmínění lidé, nevěstí to podle Stropnického pro Prahu nic dobrého.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…