Stropnický v rozhlase. Rozčiloval se kvůli Čapímu hnízdu a pak vykládal, jak bude Bruselem popotahovaným Polákům chladit horké hlavy

21.12.2017 17:46

Moderátor Jan Moláček přivítal ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu staronového člena vlády, ministra zahraničí Martina Stropnického (ANO). Moláček se znovu a znovu vracel ke kauze Čapí hnízdo z holdingu Agrofert, který spadá do svěřeneckého fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Stropnický znovu a znovu jeho útoky odrážel. „Já mám pocit, že to je trochu obehraná deska, to Čapí hnízdo,“ prohlásil mimo jiné.

Stropnický v rozhlase. Rozčiloval se kvůli Čapímu hnízdu a pak vykládal, jak bude Bruselem popotahovaným Polákům chladit horké hlavy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický
reklama

Stropnický hned na úvod oznámil, že sice slyšel o zprávě Evropského úřadu pro boj proti podvodům, známého pod zkratkou OLAF, ale neví o tom nic víc, než co se objevilo v médiích. Na svém nadcházejícím zasedání se tím prý pravděpodobně nebude zabývat kabinet. „Na programu je debata o systemizaci, nikoli zpráva zmíněného úřadu. Já nemůžu komentovat něco, co neznám, co nikdo ještě nezveřejnil a co někdo považuje za něco,“ ohrazoval se Stropnický.

Jako ministr zahraničí má prý dost práce a nemá čas sledovat všechno, co říká premiér Andrej Babiš o své kauze Čapí hnízdo. Ten na tiskové konferenci prohlásil, že jde o připravenou kauzu, ze kterou stojí mafie. Stropnický odmítá o této kauze spekulovat. „Nebudu komentovat coby, kdyby,“ vypálil Stropnický. Až bude něco jistého, ministr se k tomu vyjádří. Dokud není nic jistého, člen vlády odmítá reagovat.

„Já mám pocit, že to je trochu obehraná deska, to Čapí hnízdo,“ prohlásil Stropnický s dovětkem, že o této kauze už občané slyšeli mnohé, ovlivnilo to i volby a novináři kauze věnují opravdu hodně prostoru, ale vláda musí řešit celou řadu jiných věcí. V tuto chvíli prý Stropnický neví ani to, jak bude hlasovat v otázce vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Raději si počká na další informace.

„Já jsem teda trošku myslel, že budu jako jmenovaný ministr zahraničí mluvit o zahraniční politice, ale vidím, že budu mluvit o Čapím hnízdě, tak já se s ním nějak srovnám,“ posteskl si Stropnický.

Moláček ale v tu chvíli změnil téma a chtěl slyšet, co si myslí o zahájení řízení proti Polsku kvůli jeho reformě justice. Toto řízení vyvolala Evropská komise. Stropnického prý zahájení netěší, protože Polsko je jedním z našich blízkých spojenců, ale prý nesmíme zapomínat také na to, že se k reformě polského ministerstva spravedlnosti vyjádřili i čeští ústavní soudci a vyjádřili se k ní dost kriticky. Premiér Babiš už přislíbil, že bude s Polskem jednat.

Co svému polskému protějšku Mateuszi Morawieckému český premiér řekne? „Měli bychom se snažit našim polským kolegům naznačit, že ta reforma soudnictví není nejšťastnější krok... Ta naše ambice je zchladit horké hlavy,“ prozradil Stropnický.   

Nakonec se host ještě jednou rozčílil. Kvůli spekulacím o tom, zda vládu Andreje Babiše podpoří komunisté a SPD Tomia Okamury.

„Musím kategoricky odmítnout nějaké spiklenecké teorie, že tu vytváříme nějaké spojenectví s KSČM a SPD. Pokud má KSČM záměr vystoupit z NATO a pokud má SPD zájem vystupovat z EU, a to ještě na základě referenda vyvolaného na základě pouhých sto tisíc podpisů, no tak to je pro mě naprosto nepřijatelné,“ zdůraznil v závěru pořadu.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Prymulo, pomřeme. Je to zločin!“ Drsný hlas proti promořování za věcí vidí EU. A nejen to

16:35 „Prymulo, pomřeme. Je to zločin!“ Drsný hlas proti promořování za věcí vidí EU. A nejen to

Ne každý přivítal obrat v přístupu ke koronaviru Romana Prymuly. Podle právníka Tomáše Tyla se bez j…