Studenti s dětmi budou mít více výhod. Někteří je chtěli i pro středoškoláky

15.02.2013 16:07

Studující matky i otcové nebudou platit za prodloužení studia na vysoké škole, pokud je toto prodloužení důsledkem mateřské a rodičovské dovolené. Zůstanou jim také studentské výhody. Počítá s tím novela zákona o vysokých školách, kterou dnes podepsal prezident Václav Klaus. ČTK to sdělil mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Studenti s dětmi budou mít více výhod. Někteří je chtěli i pro středoškoláky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Norma má podle autorů motivovat vysokoškolačky, aby se nebály mít v době studií děti a nebyly znevýhodněny proti matkám, které mají zaměstnání. Doba přerušení studia by se podle novely po uznanou dobu rodičovství nezapočítávala do maximální možné délky studia. Pokud totiž kdokoli studuje o více než rok nad stanovenou dobu, musí si další prodloužení platit. Poplatky se přitom mohou pohybovat v řádu desetitisíců za semestr. Studující matky sice nyní mohou školu přerušit, ale ztrácejí tím status studentky a s tím spojené výhody.

Znění předpisu však mělo i své kritiky. Například senátorka Eliška Wagnerová (za SZ) označila novelu za nevyváženou, neboť podobné úlevy nezaručuje studentům, kteří si musí studium prodloužit třeba kvůli úrazu. Ministerstva v předloze kritizovala i to, že se netýkala studentek středních a vyšších odborných škol.

Studentka matka, která nikdy dřív nepracovala, nyní nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nemůže si ani zvolit rychlost čerpání rodičovského příspěvku. Po dobu devíti měsíců má nárok na příspěvek 7600 korun a následně ve výši 3800 korun. V současné době na univerzitách studuje zhruba sedm studentek matek na tisíc vysokoškolaček.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…