Studentské volby v Praze vyhráli Piráti. ČSSD porazila i strana Romů

25.09.2018 20:33

Studentské obecní volby v Praze vyhráli Piráti. Hlas jim dalo 26 procent z asi 3 000 zúčastněných středoškoláků. Druzí byli s 20 procenty TOP 09 a Starostové. Další sněmovní strany získaly jen několik procent hlasů. Volby se konaly v pondělí a dnes. Výsledky ČTK oznámila Táňa Abrhámová z projektu Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni, který studentské volby pořádá od roku 2010 před vybranými skutečnými volbami. Reálné obecní volby se konají 5. a 6. října. Piráti zvítězili i v loňských studentských sněmovních volbách.

Studentské volby v Praze vyhráli Piráti. ČSSD porazila i strana Romů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto
reklama

Studentské komunální volby se tento týden uskutečnily na středních školách po celé republice. S ohledem na systém voleb do obecních zastupitelstev ale byly podle Abrhámové výsledky zpracovány a zveřejněny jen pro volby do zastupitelstva hlavního města Prahy. V nich dalo nejvíce studentů středních škol – 26,01 procenta – hlas České pirátské straně. Druhé místo zaujala s 19,67 procenta koalice stran TOP 09 a Starostové ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla – ‚Spojené síly pro Prahu“.

Na dalších dvou místech skončily se značným odstupem ODS s 10,79 procenta a Praha sobě s 10,21 procenta. Hnutí ANO, které vyhrálo minulé reálné obecní volby v Praze se ziskem 22 procent hlasů, od studentů dostalo 5,07 procenta, a skončilo tak páté.

Méně než pět procent hlasů dostali od studentů Zelení se 4,58 procenta nebo PRO Zdraví a Sport se 3,35 procenta. Hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura dostalo 2,57 procenta, S.O.S. za práva zvířat 2,28 procenta a Romská demokratická strana 2,24 procenta.

Jen několik procent hlasů dostaly od studentů také sněmovní strany KSČM a ČSSD. Komunisty volilo 2,11 procenta studentů a sociální demokraty 1,50 procenta.

V Praze se ke studentským volbám zaregistrovalo 39 škol a výsledky odeslalo v termínu 32 z nich. Bylo mezi nimi 19 gymnázií, deset středních odborných škol a tři střední odborná učiliště. Platný hlas odevzdalo celkem 3 076 studentů. „Mimopražské školy mohou podle svého uvážení výsledky zveřejnit prostřednictvím vlastních kanálů,“ doplnila Abrhámová.

Kromě hlasování si studenti vyzkoušeli i práci ve volebních komisích pod dohledem pedagogů. Podle Abrhámové se díky tomu studenti seznamují s principy voleb a volebním systémem a projekt i pomáhá zvyšovat účast prvovoličů u skutečných voleb.

 

Výsledky studentských voleb do zastupitelstva hlavního města Prahy (v %):

Česká pirátská strana 26,01
TOP 09 a STAN 19,67
ODS 10,79
Praha sobě 10,21
ANO 5,07
Strana zelených 4,58
PRO Zdraví a Sport 3,35
Svoboda a přímá demokracie 2,57
S.O.S. za práva zvířat 2,28
Romská demokratická strana 2,24
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Takhle lhát. Vylhaná čísla.“ Mutace: Vědec zásadně obvinil vládu

12:01 „Takhle lhát. Vylhaná čísla.“ Mutace: Vědec zásadně obvinil vládu

Imunolog Jiří Šinkora se opět zlobí. Tentokrát kvůli strachu, který vláda a odborníci šíří ve spojit…