Podle deníku Právo se tématem zabývala studentka Právnické fakulty v Brně Helena Zrůstová, která svá zjištění publikovala na studentském webu. Z 26 veřejných vysokých škol podle ní na čtrnácti vybírají různé administrativní poplatky. Například za zápis ke studiu, za vyhotovení diplomu, za vypisování opravných termínů nebo za vyškrtnutí předmětu.
Přitom jakýkoliv právní podklad pro účtování těchto poplatků chybí. Podle Listiny základních práv a svobod lze jakékoliv poplatky vybírat pouze na základě zákona. Proto musí být školám výslovně povoleno poplatky vybírat, ovšem takové povolení podle studentky v žádném zákoně neexistuje.
Podle Zrůstové si školy počínají velmi kreativně. Zpoplatnit lze například zápis do prvního ročníku, zápis v náhradním termínu, zajištění opravného termínu ke zkoušce, či uznávání předmětů z předchozího studia. Na jedné z vysokých škol na to šli ještě jinak a od všech studentů požadují povinné uhrazení poplatku za užívání knihovny a internetu- bez ohledu na to, zda do školní bibliotéky vůbec kdy zabloudí. Mimochodem, tento poplatek se oficiálně nazývá „zápisné“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav