Studia nejsou zadarmo. Školy si už dnes účtují širokou škálu poplatků

04.03.2013 8:09 | Zprávy

Zpoplatnění studia prostřednictvím školného či zápisného už vláda vzdala. To však rozhodně neznamená, že by se nyní na vysokých školách studovalo zdarma. A netýká se to pouze soukromých škol, ale rovněž veřejnoprávních. I ty totiž mají řadu fint, jak dostat ze studentů peníze.

Studia nejsou zadarmo. Školy si už dnes účtují širokou škálu poplatků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedala vláda. Den před návratem Miloše Zemana z Vysočiny

Podle deníku Právo se tématem zabývala studentka Právnické fakulty v Brně Helena Zrůstová, která svá zjištění publikovala na studentském webu. Z 26 veřejných vysokých škol podle ní na čtrnácti vybírají různé administrativní poplatky. Například za zápis ke studiu, za vyhotovení diplomu, za vypisování opravných termínů nebo za vyškrtnutí předmětu.

Přitom jakýkoliv právní podklad pro účtování těchto poplatků chybí. Podle Listiny základních práv a svobod lze jakékoliv poplatky vybírat pouze na základě zákona. Proto musí být školám výslovně povoleno poplatky vybírat, ovšem takové povolení podle studentky v žádném zákoně neexistuje.

Podle Zrůstové si školy počínají velmi kreativně. Zpoplatnit lze například zápis do prvního ročníku, zápis v náhradním termínu, zajištění opravného termínu ke zkoušce, či uznávání předmětů z předchozího studia. Na jedné z vysokých škol na to šli ještě jinak a od všech studentů požadují povinné uhrazení poplatku za užívání knihovny a internetu- bez ohledu na to, zda do školní bibliotéky vůbec kdy zabloudí. Mimochodem, tento poplatek se oficiálně nazývá „zápisné“.         

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

20:30 VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

Na sociálních sítích se šíří video lídrů Francie, Německa a Velké Británie, které vzbudilo spekulace…