Sudetští Němci žádají přímý dialog s českou vládou

05.03.2012 14:41

Sudetští Němci usilují o zahájení přímého dialogu s českou vládou. Nejvyšší představitel vysídlených Němců Bernd Posselt vyzval německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho, aby tento požadavek nadnesl při své úterní návštěvě Prahy. Informoval o tom dnes server DerWesten.

Sudetští Němci žádají přímý dialog s českou vládou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bernd Posselt
reklama

Posselt zároveň vyzval německou vládu, aby se v budoucnosti před jednáními s Prahou domlouvala na společné pozici se zástupci sudetských Němců. Podle Posselta by si měl Berlín vzít příklad z bavorského premiéra Horsta Seehofera: "Ten neudělá jediný krok, aniž by vzal v potaz sudetské Němce. Přál bych si, aby to dělalo i ministerstvo zahraničí."

Patnáct let od podpisu deklarace o Česko - německých vztazích

Samotnou úterní cestu Westerwelleho do Prahy ale Posselt uvítal. "Čím více máme kontaktů, tím lepší je naše sousedství. Čím lepší je naše sousedství, tím lépe pro sudetské Němce," řekl.

Westerwelle se chystá do Prahy u příležitosti 20. výročí podpisu smlouvy mezi Českem a Německem o dobrém sousedství. Bude tu rovněž v roce, kdy si obě země připomínají 15 let od uplynutí Česko-německé deklarace o vzájemných vztazích. Ta napomohla ke zkvalitnění vztahů, které politici obou zemí v současnosti označují jako nejlepší v historii.

Smyslem deklarace bylo nastavit vzájemné vztahy tak, aby směřovaly do budoucnosti. Německo v ní mimo jiné zmínilo svou odpovědnost za nacistické zločiny a lítost nad utrpením, které bylo způsobeno Čechům. Česko vyjádřilo lítost na bezprávím, které způsobilo nevinným lidem nucené vysídlení sudetských Němců.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA: Rušíme přijímací testy. Znevýhodňují chudé a barevné

10:57 USA: Rušíme přijímací testy. Znevýhodňují chudé a barevné

Právě v den, kdy opustil Bílý dům prezident Donald Trump, aby byl vystřídán administrativou Joea Bid…