Sudetští Rakušané: Klaus je šovinista, co podporuje genocidu

13. 11. 2012 18:38

Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku (SLÖ) obvinilo prezidenta Václava Klause z pokračování údajné "šovinistické politiky genocidy". Tou myslí politiku poválečného československého prezidenta Edvarda Beneše. O tomto vyjádření informovala agentura APA. Klausovi, jenž je nyní v Rakousku na státní návštěvě, vysídlenci zazlívají trvání na takzvaných Benešových dekretech.

Sudetští Rakušané: Klaus je šovinista, co podporuje genocidu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus
reklama

Předseda SLÖ Gerhard Zeihsel kritizoval, že Klaus hájí tyto dekrety. Dokumenty vytvořily právní základ k vyvlastnění sudetských Němců po 2. světové válce v Československu a odejmutí jejich občanských práv.


   
Klausovo vyjádření, že vysídlení sudetských Němců je "logickým důsledkem" nacistických zločinů, prý ukazuje, že český prezident žije v zajetí představy o kolektivní vině a logiky pomsty, kdy se zločin oplácí jiným zločinem. "Takovými zpátečnickými slovy Klaus ukazuje, že asi nikdy nebude v Evropě porozumění mezi národy akceptován," prohlásil Zeihsel. Klaus dnes zahájil třídenní státní návštěvu Rakouska. Už jednal se svým protějškem Heinzem Fischerem.
   
O víkendu v rozhovoru s rakouským deníkem Kronen Zeitung Klaus k tématu poválečného vysídlení uvedl, že je třeba minulost přijmout a není možné si s ní hrát. "To, co se před více než šesti desetiletími stalo, se změnit nedá a bylo by velmi špatné, začít s tím hrát současné politické hry," řekl Klaus.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SPOLU před kamerou: Musíme to nazvat pravými slovy. Státní terorismus. Vláda bude muset vysvětlovat, Rusko platit

10:34 SPOLU před kamerou: Musíme to nazvat pravými slovy. Státní terorismus. Vláda bude muset vysvětlovat, Rusko platit

Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) včera oznámili, že do výbu…