Sudety a dnešní Ukrajina? „Opatrně,“ rychle krotil moderátora ČT historik

15.03.2024 21:21 | Monitoring

„Během celé války ti takzvaní sudetští Němci nezměnili své smýšlení a nezačali litovat, že usilovali o připojení k Německu,“ poznamenal v pátečním Interview ČT24, věnovaném výročí německé okupace zbytku Čech, Moravy a Slezska z března 1939, historik Jan Dobeš z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Upozornil též, že bychom měli být opatrní při hledání paralel mezi německou okupací Československa a ruským napadením Ukrajiny. „Historický vývoj, který tomu předchází, je odlišný,“ odmítl historik obě události po dotazu moderátora Daniela Takáče napřímo srovnávat.

Sudety a dnešní Ukrajina? „Opatrně,“ rychle krotil moderátora ČT historik
Foto: Repro ČT24
Popisek: Historik Jan Dobeš

Dobeš v pátečním Interview ČT24 zmínil, že německá okupace zbytku Čech, Moravy a Slezska byla po mnichovské dohodě již na spadnutí a otázkou bylo jen, kdy k ní dojde, jelikož – jak se posléze potvrdilo – západní země nebyly ochotné požadovat garantovanou samostatnost zbytku Československa.

Zdůraznil, že pro německou diplomacii bylo mnohem jednodušší zprvu klást nároky pouze na Sudety a požadavky postupně navyšovat. „Drtivá většina obyvatelstva těch území si v roce 1938 přála připojení k Německu,“ poukázal na situaci na československém území obývaném většinově Němci.  

„Z toho, co víme a co ukazují dokumenty, můžeme říct, že během celé války ti takzvaní sudetští Němci nezměnili své smýšlení a nezačali litovat, že usilovali o připojení k Německu,“ zmínil se Dobeš o tom, že přání o připojení k nacistickému Německu většina německých obyvatel nezačala litovat ani v průběhu druhé světové války, byť i mezi německým obyvatelstvem se našli tací lidé, kteří se stavěli proti nacismu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radek Kotas

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Holec dohrává Partii: Lipavský je ten nejodpornější. Ale taky packal

20:45 Holec dohrává Partii: Lipavský je ten nejodpornější. Ale taky packal

Komentátor Petr Holec se vyjádřil k nedělní Partii na CNN Prima News, kde se střetl ministr zahranič…