Šumava může přijít o světový status národního parku, píše server

12.03.2012 6:03

Mezinárodní svaz ochrany přírody varoval českou vládu, že Šumava by kvůli připravovanému zákonu mohla přijít o status národního parku, napsal dnes server Aktuálně.cz. V dopisech ministru životního prostředí a premiérovi, které má server k dispozici, svaz píše, že ministerstvem připravovaný návrh zákona o Národním parku Šumava může oslabit ochranu a správu parku.

Šumava může přijít o světový status národního parku, píše server
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěné klády na Šumavě

Zároveň prý naznačuje, že Šumava by už nemusela být zařazena do mezinárodní kategorie národních parků. Ministerstvo přijetí dopisu potvrdilo, ale zatím se k němu nevyjádřilo. Světové organizaci vadí především velkoplošné kácení smrků napadených kůrovcem, které má zákon umožnit. "Tyto navrhované změny nejsou v souladu se zařazením Šumavy do kategorie chráněného území druhé kategorie (národní park)," uvádí se podle serveru v dopise.

Turismus prý Šumavě uškodí

Šumava je podle svazu největší, nejlépe zachovanou a druhově nejbohatší zalesněnou oblastí střední Evropy. Což je i důvod, proč je zařazena do mezinárodní kategorie národních parků. "Nový navržený zákon přírodní zónu významně omezí. I když může mít krátkodobě pozitivní vliv na turistický ruch a místní ekonomiku, cítíme maximální znepokojení ohledně pravděpodobných dopadů na budoucí ekologickou integritu šumavské přírody, a tudíž dlouhodobý dopad na místní ekonomiky, které na Šumavě závisí," píše se v dopise.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se k dopisu zatím nevyjádřil. Tiskové oddělení jeho úřadu však potvrdilo, že ministerstvo dopis obdrželo a připravuje odpověď. "Logickým důsledkem členství České republiky v této organizaci (Mezinárodní svaz ochrany přírody) by mělo být, že se jejími doporučeními bude řídit, anebo vystoupí," řekl serveru Mojmír Vlašín z Českého svazu ochránců přírody, mluvčí loňské blokády na Šumavě.

Návrh zákona o Národním parku Šumava se připravoval několik měsíců. Kromě Chalupy se jednání u kulatého stolu účastnili i zástupci místních samospráv, regionální politici nebo vědci.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

20:23 Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

Ostuda České republiky v pozdní digitalizaci, ostuda kvůli chybějícímu obchvatu hlavního města, emis…