Výkonný ředitel Frontexu Fabrice Leggeri závěr summitu uvítal. V prohlášení uvedl, že slíbené prostředky umožní výrazně posílit operace ve Středozemním moři i snahu jeho organizace předcházet dalším tragédiím.
Záchranou životů není jen zachraňování lidí na moři, ale také zastavení pašeráků
Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová má podle Tuska také začít připravovat možnou misi, která by měla v budoucnu umožnit zabavování a ničení lodí používaných pašeráky k převozu migrantů přes Středozemní moře do Evropy. Český premiér Bohuslav Sobotka na národní tiskové konferenci doplnil, že podobná akce bude vyžadovat souhlas Rady bezpečnosti OSN.
"Záchranou životů není jen zachraňování lidí na moři, ale také zastavení pašeráků a vyřešení nelegální migrace," prohlásil Tusk po asi čtyři a půl hodiny trvající mimořádné schůzce prezidentů a předsedů vlád unijní osmadvacítky. Evropa podle něj nynější situaci nezpůsobila, musí být ale připravena reagovat. "Čeká nás složité léto," varoval.
Podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) OSN připlulo letos do jižní Evropy už více než 35 000 migrantů a žadatelů o azyl. Smrt ve Středozemním moři zřejmě našlo na 1500 lidí. Za celý loňský rok úřad předpokládá počet 219 000 těch, kdo moře přepluli, ale i 3500 obětí. Frontex uvádí, že v příštích měsících by se moře mohl pokusit překonat více než milion osob.
Závěry summitu se zmiňují o dobrovolném pilotním projektu přemístění uprchlíků
Dnešní mimořádný summit Tusk svolal na italskou žádost poté, co o víkendu přišlo o život u libyjských břehů až 900 osob, lidé ale na moři umírali i v dalších dnech. Italský premiér Matteo Renzi po summitu poznamenal, že EU nyní poprvé zaujala k problému strategický postoj.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp