Suverenita naší republiky dostává na frak, tvrdí bývalý disident Vondra

11.11.2014 11:30 | Zprávy
autor: dkr, čtk

Suverenita České republiky dostává 25 let od pádu komunismu na frak. Pro ČTK to uvedl bývalý disident, spoluzakladatel Občanského fóra a polistopadový diplomat a ministr Alexandr Vondra. Současné vedení země podle něj „v předklonu" zahájilo výprodej politiky lidských práv, která Česko čtvrtstoletí zdobila. Nelíbí se mu také, že se do české politiky tlačí oligarchové, přesto je přesvědčen, že se česká společnost nikdy neměla lépe než po roce 1989.

Suverenita naší republiky dostává na frak, tvrdí bývalý disident Vondra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

„Přes všechny chyby a omyly to byl svým způsobem zlatý věk. Obnovili jsme svobodné a demokratické poměry, změnili hospodářský systém, v němž se nezpochybnitelně zlepšila životní úroveň a možnosti všech aktivních lidí, a občané žili v míru a na Západě ukotveném bezpečí," soudí Vondra. Za klíčové výdobytky polistopadové éry přitom považuje zakotvení ČR v NATO a v Evropské unii a smír s Německem.

Mnohem kritičtější je k aktuálnímu politickému dění, z něhož odešel na konci roku 2012, když rezignoval na post ministra obrany ve vládě Petra Nečase (ODS). Smutný je zejména z přístupu nynější vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) a prezidenta Miloše Zemana k politice obhajoby lidských práv ve světě, na jejíž úkor prosazují ekonomické zájmy.

„Obhajoba základních lidských práv a svobod a solidarita s utlačovanými ve světě českou zahraniční politiku zdobila téměř celé čtvrtstoletí. Nikterak to státu nebránilo prosazovat i jeho ekonomické zájmy," říká bývalý velvyslanec v USA a pozdější šéf české diplomacie a ministr pro evropské záležitosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš v Gdaňsku: „Pouze mír může zajistit budoucnost Ukrajiny“. A je křik

15:53 Babiš v Gdaňsku: „Pouze mír může zajistit budoucnost Ukrajiny“. A je křik

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek 25. června vystoupil na konferenci o obnově Ukrajiny (Ukraine …