Svatouškovští hajzlíci z KDU-ČSL, opilec, dacan. Ostrý brk Milana Knížáka ještě jednou

28.04.2015 20:38 | Zprávy

Umělec a bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák napsal „knížákovské“ paměti. Obul se v nich nejen do prvního českého prezidenta Václava Havla, ale i do Miloše Zemana. V jedné z kapitol se dokonce pustil do hodnocení ministrů kultury napříč politickým spektrem, jak mu za pětadvacet let utkvěli v paměti. „Herman se nechává masit Fajtem a developerem Sekyrou, který sponzoruje KDU-ČSL,“ uvádí například k tomu poslednímu. Jen pro Pavla Dostála našel pozitivní slova.

Svatouškovští hajzlíci z KDU-ČSL, opilec, dacan. Ostrý brk Milana Knížáka ještě jednou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Knížák

Minulý týden se na pultech knihkupectví objevila kniha umělce a bývalého ředitele Národní galerie (NG) Milana Knížáka, nazvaná „25 let v pichlavém sametu“. V ní Knížák kromě jiného rozebírá jednotlivé ministry kultury, kteří mu utkvěli v paměti od roku 1989.

„Začal jsem ministry kultury vnímat, až když nastoupil Milan Uhde, jehož jméno jsem znal a dokonce jsem věděl od Honzy Patočky, že když jsem byl ve vazbě, tak poslal mé ženě nějaké peníze (myslím, že to bylo 1 500), což tehdy znamenalo měsíční příjem,“ píše ve své knize Knížák s tím, že ale některé ministry má trochu popletené. Pamatuje si ovšem prý dobře Jindřicha Kabáta, Jaromíra Talíře a PavlaTigrida.

„Se všemi třemi jsem měl přátelské vztahy. Kabátovic rodina dokonce u nás večeřela. S Talířem jsme měli společnou přednášku v jeho rodných Budějovicích a Tigrid byl báječný člověk, jehož předešlé práce jsem si vážil, ale jako ministr byl k ničemu,“ vypočítává Knížák ty, proti nimž ve své knížce neuvedl v podstatě nic negativního. Kdežto na ostatních ministrech si přímo „smlsnul“.

Pravice a levice: To jsem asi v nebi!

Pozitivní postavou pro něj ale zůstal Pavel Dostál. „S Pavlem Dostálem jsme si dlouho vykali,“ připomíná ke jménu široce oblíbeného ministra kultury, který sice byl sociálním demokratem, ale Knížákovi to prý vadilo pramálo. S Dostálem byli dokonce kamarádi a často spolu chodili plavat na Julisku v šest hodin ráno, kdy to bylo vyhrazeno pro vládu a armádní generalitu. Při tom cachtání se ale prý jen tak z plezíru pojmenovávali Pupíku. „Oba jsme byli Pupíci a oběma nám pak kýlní pupík operovali,“ vysvětluje Knížák vznik podivné oboustranné přezdívky.

„Vzpomínám si na to, jak jsme spolu seděli na Klausových narozeninách v restauraci Kogo ve Slovanském domě na Příkopech. Vedle nás ospale pospával nějaký politik, jehož jméno si nepamatuji, a už ani nevím, ke které partaji patřil. Když se probral a viděl, jak se s Pavlem držíme kolem krku a chechtáme se, blaženě se usmál a zabreptal: to je nádhera, pravice a levice, to jsem asi v nebi...“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

18:40 „Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

Interní průzkum Ministerstva vnitra, z něhož citoval novinář Jakub Zelenka, odkrývá pro současnou vl…