„Podle našich předchozích zkušeností značná část legálních provozovatelů svou činnost ukončí nebo ji začne provozovat nelegálně. To se samozřejmě odrazí také ve výběru daní,“ říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer, který stejně jako většina starostů nevěří předkladatelům novely, že se příjmy pro obce zvýší. Naopak je přesvědčen, že obce přijdou o své příjmy a nelegální trh s hazardem vzroste.
Ministerstvo: obce o peníze nepřijdou
Novela mění rozpočtové určení odvodu na poměr 37 procent pro stát a 63 procent pro obce a ubírá tak 17 procent z příjmů obcí. Ministerstvo financí v důvodové zprávě k novele zákona o hazardu sice tvrdí, že obce o peníze nepřijdou, protože pokles podílu nahradí zvýšení daňové zátěže a o 25 korun vyšší denní poplatek za každý automat místo současných 55 korun. Státu by mělo zdanění loterií přinést o zhruba dvě miliardy korun víc, což zástupci obcí považují za zcela nerealistický předpoklad, protože důsledkem bude redukce technických herních zařízení na zhruba 41 908 v roce 2016, což představuje snížení trhu technických her o téměř třicet procent proti roku 2014. „Výpočet loterijního odvodu v příštím roce tedy musí vycházet z razantně sníženého základu odvodu,“ upozorňuje Svaz. A to podle něj znamená, že obce obdrží v roce 2016 pouze 3,8 miliard korun, což znamená proti loňskému roku pokles o několik set milionů korun. „Jde o zcela zjevný rozpor s důvodovou zprávou, která tvrdí, že obce v úhrnu obdrží více než 62 milionů korun oproti roku 2014,“ říká Svaz měst a obcí ve svém vyjádření.
Počet herních automatů klesne o deset tisíc
Podle zástupců měst a obcí bude propad trhu s technickými hrami daleko výraznější, než předpokládá Ministerstvo financí. V důsledku zvýšení daní odhadují pokles výherních automatů o zhruba deset tisíc, což představuje až pětinu celého trhu. Navíc Ministerstvo financí intenzivně ruší povolení k provozování technických her, pokud se dostaly do rozporu s obecně závaznými vyhláškami, takže není možné odhadnout, jaký bude konečný stav. Obce průběžně přijímají další vyhlášky zakazující provozování technických her na svém území. Například Praha vydala obecně závaznou vyhlášku, která s účinností od 1. ledna 2016 ruší všechny herny na území hlavního města, což je 212 heren. Počet výherních automatů tak stále klesá. Radost odborníků a lékařů kalí však obavy, že zvýšení daní spolu s nedostatečným kontrolním mechanismem podpoří činnost černého trhu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová